Біла церква -7°
Збагачення мера Дикого та депутатів БМР: обережно – бізнесмени при владі

Збагачення мера Дикого та депутатів БМР: обережно – бізнесмени при владі

2019 03 30

28 березня Антикорупційний штаб опублікував статтю про непрозорі тендери в Білій Церкві і незаконне збагачення мера Геннадія Дикого та наближених до нього осіб.

В рамках проекту “Приховані інтереси“ аналітики Антикорупційного штабу провели дослідження тендерних закупівель в яких перемагали компанії, що пов’язані з депутатами і родичами депутатів Білоцерківської міської ради в період з 2016 року по середину березня 2019 року. Фактичною підставою для того, щоб стверджувати про наявність особистої вигоди в тендерах став аналіз публічних закупок у системі Prozorro.

Мова йде про 41,2 мільйони гривень, які успішно оприбуткували відомі нам всім особи.

Розслідування викриває цікаві обставини і ми пропонуємо з ними ознайомитися.

Автори стверджують, що компанії, пов’язані із Геннадієм Диким в період з 2016 до середини березня 2019, виграли на державних закупках 4,3 мільйони гривень. А фірми, пов’язані з депутатами Білоцерківської міськради і їх родичами, за цей період виграли 36,9 мільйонів гривень. 

Механізмом таких махінацій стала штучно створена конкуренція серед учасників тендеру, або повна її відсутність.

Тож, з міським головою Геннадієм Диким пов’язані 2 компанії: ПАТ “КАТП-1028” де значною часткою акцій володіє його батько Анатолій, а саме 40.4% станом на 3 квартал 2018 року. Ця компанія займається роботою з відходами ще з часів радянського союзу і регулярно виграє тендери у комунальних підприємств, оскільки постає монополістом на ринку. Детальніше про угоди, укладені ПАТ "КАТП-1028" тут

Другим підприємством, що пов’язане з міським головою і вигравало на державних закупівлях є Приватне підприємство “Будмаркет”, яке за даними YouControl, є найбільшим в області підприємством з торгівлі будматеріалами. Пов’язане це підприємство з міським головою через дружину Олену, яка є 100% власницею та директоркою підприємства. Ця компанія без конкуренції виграла на тендерах 473.4 тис грн, з них 245 тис грн. у комунальних підприємств міста Біла Церква.

Неодноразово вигравали на державних закупівлях і комунальні підприємства, керівниками яких є депутати міської ради. Це підприємства “Спецкомбінат з надання ритуальних послуг”, яким керує депутат Сергій Грисюк. Компанія є монополістами в Білій Церкві в цій сфері. За період з 2016 по середину березня 2019 комунальне підприємство отримало 5.26 млн грн. виконуючи замовлення управління соцзахисту та департаменту ЖКГ Білоцерківської міської ради.

На 739 тис грн. більше, тобто близько 6 млн грн на публічних закупівлях виграла Житлово-експлуатаційна контора №6 Білоцерківської міської ради, де керівником виступає депутат фракції “Солідарність” Юрій Кошляк. Проте, інша житлово-експлуатаційна контора, яку очолює ще один депутат від фракції “Солідарність” Юрій Балас, а саме ЖЕК №7, на тендерах департаменту ЖКГ міської ради із середньою конкуренцією в 5 учасників та на торгах виконавчого комітету і відділу культури міської ради сумарно виграли на суму 6.68 млн грн.

Але найбільше на державних закупівлях виграє нещодавно «збанкрутіле» містоутворююче підприємство ПрАТ “Росава”, яке є вітчизняним виробником шинної продукції.

З 2013 по 2018 роки це підприємство очолював нинішній депутат міської ради від фракції “Солідарність” Олександр Даліба. Саме за його керівництва Росава вигравала на державних замовленнях. Всі замовлення, які виконувало шинне підприємство було або від військових у вигляді Міноборони та Укрспецекспорту, або від правоохоронців. Сумарно було виконано замовлень на 10.23 млн грн. Якраз перед відходом з посади генерального директора Олександра Даліби, 30-го квітня 2018 року загальними зборами акціонерів було прийнято рішення про ліквідацію підприємства. Це було пов’язано з давньою борговою історією Росави і рядом фіктивних контрактів на яких ДФС викрило шиновиробника. Про цю історію неодноразово писали ЗМІ і сама ДФС.

Більш цікавим є той факт, що лідером виробництва шин за даними YouControl в Україні є не Росава, а компанія зі статутним капіталом в 500 гривень під назвою “Преміорі”, яка зареєстрована на тій же самій адресі, що і Росава, але заснована в Британії  (Київська область, Біла Церква, вул. Леваневського, 91).

У 2017 році виручка “Преміорі” склала 3-3.5 млрд грн або приблизно 100 млн фунтів стерлінгів. Директором цієї компанії є Ігор Грибовський, який є також кінцевим бенефіціаром торгового дому Росава, а власником заводу є Костянтин Жеваго, який хоче позбутись мільярдних боргів, в тому числі і 1.3 млрд гривень пені, яку нарахувала ДФС. Також, нещодавно, журналісти Слідство.Інфо оприлюднили інформацію в якій стверджується, що Преміорі торгує шинами з так званою ДНР, не дивлячись на заборону. Наразі найбільший в Україні виробник шин в державних закупівлях участі не приймає.


Таким чином, пов’язані з депутатами Білоцерківської міської ради компанії виграли сумарно на державних тендерах 36.9 млн гривень. Разом із 4,3 мільйонами гривень, які заробили фірми, причетні до міського голови Геннадія Дикого виходимо на 41,2  мільйони гривень залучених у велику гру.

Маємо можливість побачити зворотну сторону бізнес-підходу у владі. Рано чи пізно горе-підприємці бачать можливості для наживи і не гидують їх використати. Фігуранти, звісно, можуть говорити про законність цього заробітку, оскільки вони обернули на свою користь процедуру проведення тендерів. Однак, на скільки етичним є такий крок і де знаходиться грань між заробітком і зловживанням власним службовим становищем?

Сумно, що саме таким чином викриваються істинні мотиви боротьби за владу. Особисте збагачення замість усього того світлого і доброго, що обіцяється людям напередодні виборів. Не дивно, що у топ-3 бачимо і головного підприємця міста Геннадія Дикого.