Кандидат у президенти Володимир Зеленський покликав чинного президента Петра Порошенка на дебати на НСК "Олімпійський", але висунув низку умов. Петро Порошенко погодився. Хоча, формат дебатів чітко прописаний 62 статтею у законі "Про вибори Президента України".
Про що йдеться у статті Закону? Передвиборчі дебати проводяться за рахунок грошей Державного бюджету України. Вони можливі, якщо Центральна виборча комісія призначить другий тур. Теледебати проводяться в останню п’ятницю перед днем повторного голосування між 19 та 22 годинами в прямому ефірі, тривалістю не менше 60 хвилин. Теледебати транслюються на UA:Першому, Національній суспільній телерадіокомпанії України, а також можуть безкоштовно транслюватися іншими каналами.
Що думає про дебати Володимир Зеленський?
Зеленський записав відеозвернення, у якому закликав чинного президента прийти на дебати на НСК "Олімпійський".
«Звертаюсь до Петра Порошенка, ви кличете мене на дебати, мріяли, що я втечу, відморожуся, заховаюсь – ні, я це не ви у 2014 році. Я приймаю виклик»,
– сказав Зеленський.
Проте, кандидат у президенти озвучив Порошенку свої умови для проведення дебатів:
Увечері 4 квітня Зеленський опублікував свіже відео, в якому запропонував екс-кандидатці Юлії Тимошенко бути гарантом "чесних правил" майбутніх дебатів. І дав їй на роздуми 24 години. У штабі Тимошенко цю пропозицію проігнорували.
12 квітня штаб Зеленського оприлюднив нове відео, у якому вказаний точний час, коли Зеленський пропонує зустрітися Порошенку на стадіоні "Олімпійський" для дебатів. Так, Зеленський запрошує його на дебати 19 квітня о 19:00.
Що думає про дебати Петро Порошенко?
У день першого туру президентських виборів, 31 березня, після оголошення результатів Національного екзит-полу, чинний президент у своєму прес-штабі заявив, що згідно з законом хотів би бачити на дебатах Володимира Зеленського.
Після звернення Володимира Зеленського, Петро Порошенко теж записав відеозвернення, у якому вказав, що погоджується на дебати. "Стадіон, так стадіон", – сказав Порошенко.
«Дебати робляться не заради видовища на стадіоні. Дебати – це серйозна дискусія про стратегію розвитку країни»,
– додав Порошенко.
Водночас чинний президент нагадав кандидату, що правила дебатів прописані в законі "Про вибори Президента України", та порадив йому ознайомитися з ними.
А ще в Порошенка заявили, що він готовий оплатити зі свого виборчого фонду половину суми, необхідної для проведення дебатів на стадіоні "Олімпійський". Штаб чинного глави держави розраховує, що Зеленський заплатить другу половину за оренду і "також відзвітує, звідки ці гроші надійшли до виборчого фонду".
«Напевно, має бути і рівномірна присутність уболівальників. Не може бути, щоб 60 тисяч було від одного кандидата, а 10 тисяч – від іншого. Тобто аудиторія повинна бути розділена пропорційно»,
– сказав Олег Медведєв.
«Теоретично кандидати повинні сплатити оренду, викупити квитки, очевидно, роздати ці квитки своїм прихильникам, і запросити їх на дебати», - додав спікер штабу Порошенка.
А радник чинного президента Ростислав Павленко виступив за проведення дебатів у два раунди: і на "Олімпійському", і 19 квітня на базі Національної суспільної телерадіокомпанії України.
Порошенко пропонує провести дебати у три етапи: щодо питань оборони та безпеки, щодо зовнішньої політики та щодо захисту конституційних прав і свобод громадян.
У штабі Порошенка 12 квітня уточнили, що на стадіон чинний глава держави і кандидат у президенти прийде 14 квітня. Захід таки відбувся на НСК, щоправда, як і очікувалось, без Зеленського. Порошенко годину очікував свого опонента на стадіоні, за цей час встиг відповісти на запитання журналістів, виступити перед людьми, що зібралися під НСК, і сфотографуватися із прихильниками.
Вже 15 квітня у штабі Порошенка здивували черговою заявою: Порошенко готовий прийти і 19 квітня на "Олімпійський", проте пропонує Зеленському змінити вказаний раніше час. Так, пропозиція Порошенка: провести дебати на стадіоні з 16:00 по 18:00, а після цього о 20:00 продовжити їх на Суспільному. Проте пізніше, чинний голова держави Петро Порошенко підтвердив, що дебати відбудуться 19 квітня о 19:00 на НСК "Олімпійський". Порошенко заявляв, що збирається встигнути і на національні теледебати на Суспільному, однак як це зробити наразі невідомо.
Коли відбудуться дебати?
Офіційно на 19 квітня НСК "Олімпійський" уже замовлений на 19:00. Чинний голова держави Петро Порошенко підтвердив, що дебати відбудуться 19 квітня о 19:00 на НСК "Олімпійський". Суспільне погодилося відповідати за ефір дебатів на стадіоні, але мовник наголосив, що після завершення заходів "передвиборчої агітації" чекатиме кандидатів на національні теледебати.
Скільки вартує "Олімпійський" кандидатам?
Заступник гендиректора Національного спорткомплексу "Олімпійський" Віктор Анісімов заявив, що наразі НСК "Олімпійський" очікує на рішення ЦВК. Вартості проведення таких дебатів зараз оцінити не можуть, адже наразі не озвучено технічних вимог від Суспільного. Водночас Анісімов наголосив, що всі технічні можливості провести дебати на стадіоні є – як з глядачами, так і без них.
Також на НСК "Олімпійський" прокоментувализаяву глави НСТУ Зураба Аласанії про вартість проведення дебатів на стадіоні. Так, Аласанія повідомив журналістам, що дебати на "Олімпійському" можуть обійтися, щонайменше, у 5,6 мільйона гривень. Своєю чергою, адміністрація спортивного комплексу звернулася до НТСУ з проханням відповідально підходити до оцінок вартості проведення ймовірних дебатів.
Звертаємо увагу на те, що без детального технічного завдання, розуміння формату й точної локації дебатів в межах арени, наявності чи відсутності глядачів та багатьох інших технічних і організаційних факторів, неможливо визначити точну вартість послуг із забезпечення організації та проведення заходу,
– заявили в НСК.
Що думає Суспільне про дебати на стадіоні?
На Суспільному запевнили, що вони мають технічну можливість провести трансляцію з НСК "Олімпійський" під час дебатів між кандидатами у президенти Володимиром Зеленським і Петром Порошенком.
У свою чергу, керівник Національної суспільної телерадіокомпанії України Зураб Аласанія у коментарі журналістам 24 каналу розповів, що ситуація між двома кандидатами переросла в інформаційну війну.
Згодом, Зураб Аласанія написав у себе на Facebook-сторінці, що Суспільне починає перемовини з усіма сторонами. Крім того, раніше у ЗМІ була озвучена приблизна сума в один мільйон, але після того, як все підрахували, вартість ймовірних дебатів на стадіоні збільшилася майже до 6 мільйонів гривень.
"Суспільне є готовими до дебатів 19 квітня о 20:00 упродовж однієї години, як зазначено в законі. А після того є можливим будь-який час і будь-який формат. Тобто ми є готовими надати кандидатам можливість більш вільно, поза межами офіційних дебатів і державних коштів, провести те, що можна назвати ток-шоу або щось у більш вільному стилі, з експертами та журналістами, якщо вони на це зголосяться", – розповів Зураб Аласанія на брифінгу 9 квітня.
Також на Суспільному розповіли, що робитимуть, якщо кандидати у президенти не з’являться в студії в час анонсованих офіційних дебатів.
Якщо кандидатів буде двоє – відбудуться дебати в жорсткому форматі, похвилинно прописаному постановою ЦВК.
Якщо кандидат буде один – він отримає всю цю годину для політичної агітації, згідно з законом.
Якщо кандидатів не буде – ця година піде на документальний фільм "Амстердам" з циклу "Дивовижні міста" із рухомим рядком під час стрічки: "Вибачте, кандидати на пост Президента України (прізвища, імена, по батькові) не з'явилися у студію для участі в теледебатах".
Суспільне погодилося відповідати за ефір дебатів на НСК "Олімпійський", але мовник наголосив, що після завершення заходів "передвиборчої агітації" чекатиме кандидатів на національні теледебати.
Що відповіли у ЦВК щодо дебатів?
Заступник голови Центральної виборчої комісії Євгеній Радченко вважає, що дебати на НСК "Олімпійський" можуть бути формою передвиборчої агітації, а не визначеними Законом "Про вибори Президента України" теледебатами.
Радченко вважає, що кандидати на пост голови держави мають на увазі форму агітації, яка врегульована статтею 58 закону про вибори президента щодо "проведення публічних дебатів, дискусій, прес-конференцій". За його словами, такі дебати мають оплачуватися з виборчих фондів кандидатів.
"Дискусії між субʼєктами виборчого процесу щодо місця та умов проведення теледебатів можуть бути сприйняті як передвиборна агітація", – наголосили у ЦВК.
9 квітня на спільному брифінгу ЦВК І Суспільного глава Центральної виборчої комісії Тетяна Сліпачук наголосила, що проведення офіційних дебатів має базуватися на 4 головних принципах:
– дебати має проводити незаангажована компанія, якою власне і є Суспільне;
– дебати мають бути вседоступними, тобто всі телерадіокомпанії мають мати доступ до сигналу трансляції дебатів;
– дебати мають мати чітку структуру: вступне слово, заключне слово, таймінг на питання та відповіді (це означає, що у рамках цього таймінгу кандидати мають зосередитися на тому, аби донести до виборця свою позицію);
– неприпустимість агітаційної символіки на дебатах, тобто у студії не має бути жодної символіки щодо того чи іншого кандидата, а людина веде ці дебати не є арбітром чи кимось іншим, а є модератором (він має відслідковувати, чи кожен з кандидатів дотримується структури дебатів).
Додамо, що, згідно з законом, існує три формати, у яких можуть пройти дебати: за участю експертів і представників ЗМІ, модерація між ними, або дебати в декілька турів. За відмову від участі у них обидвом кандидатам нічого не загрожує.
За матеріалами https://24tv.ua/ukrayina_tag1119