2 травня під час засідання Верховної Ради України лідер «Української команди» Київщини, народний депутат Микола Бабенко звернувся до міністерки захисту довкілля та природних ресурсів Світлани Гринчук із запитом щодо планів розробки Тарасівського родовища титанових руд у Білоцерківському районі.
Микола Бабенко нагадав про багаторічну й послідовну протидію громади видобутку титанових руд поблизу сіл Володарської та Маловільшанської громад, за 25 км від Білої Церкви. У запиті він наголосив на обуренні місцевих мешканців, які знову звертаються до нього після того, як у березні 2025 року Тарасівське родовище було включене до переліку ділянок надр стратегічного значення, які планують виставити на аукціон.
«У 2019-2020 роках ця спроба вже викликала масові протести. У 2021-му спецдозвіл було анульовано рішенням РНБО. Але тепер – усе спочатку. Я прошу пояснити причини такого кроку та позицію міністерства», – звернувся до міністерки Микола Бабенко.
Світлана Гринчук підтвердила, що переліки стратегічних і критичних корисних копалин формуються урядом на виконання міжнародних зобов’язань, зокрема – угоди з урядом США та закону про розвиток мінерально-сировинної бази до 2030 року. За її словами, включення об’єктів до цього переліку базувалося на аналізі ринку та оцінці незаліцензованих родовищ. Титан, пояснила вона, визнаний стратегічною сировиною, необхідною, зокрема, для оборонно-промислового комплексу. Однак, запевнила, будь-яка розробка можлива лише після проходження повної оцінки впливу на довкілля (ОВД) згідно з чинним законодавством.
З історії питання
Тарасівське родовище титанових руд – одне з найрезонансніших надр Київщини. Розташоване між селами Володарської та Маловільшанської громад, за 25 км від Білої Церкви, воно охоплює близько 1015 гектарів земель, з яких 400 га – родючі чорноземи, а ще понад 600 – лісові масиви. Родовище містить рідкісні мінерали: титан, цирконій, ільменіт, скандій, ванадій, ставроліт тощо.
Спроби розробки цієї ділянки в минулому вже викликали гучний опір. У 2012 році ТОВ «Рутил-ільменітова компанія» отримала спецдозвіл на користування надрами. Проте у 2019-2020 роках масові громадські акції протесту, численні звернення місцевих рад, перекриття доріг і пікетування призвели до того, що у 2021 році Рада національної безпеки і оборони України ухвалила рішення про анулювання цього дозволу.
У березні 2025 року громади дізналися, що уряд знову вніс Тарасівське родовище до переліку стратегічних надр, що плануються до аукціонного продажу. Це викликало нову хвилю протестів. У Володарській громаді зібрано понад 6,2 тис. підписів із вимогою виключити родовище з цього переліку.
Головні аргументи місцевих мешканців – екологічна катастрофа у разі початку видобутку: знищення родючих ґрунтів і лісів, забруднення повітря і вод, зокрема річки Рось – головного джерела питної води для Білої Церкви, Умані та інших населених пунктів Київської, Черкаської і Вінницької областей. Люди побоюються руйнування місцевих доріг від важкої техніки та погіршення стану здоров’я через розпилення рудних пісків.
Київська обласна рада також підтримала протестні настрої та назвала включення родовища до стратегічного переліку «небезпечним і безвідповідальним кроком у воєнний час».
Лідер «Української команди» Київщини Микола Бабенко продовжить тримати ситуацію під контролем, а ми інформуватимемо про все наших читачів.
Читайте також:
На Білоцерківщині знову загострюється конфлікт навколо Тарасівського родовища титанових руд