В Україні боротимуться з релігійними сектами

В Україні планують розпочати боротьбу на рівні закону з деструктивними релігійними організаціями. Ця ініціатива зіштовхнулася з критикою через можливе порушення права на свободу віросповідання та, водночас, не можна забувати і про небезпеку так званих "сект".
Як зараз на рівні закону регулюється діяльність релігійних організацій, чому люди ідуть до сект і як їх вчасно звідти "повернути"?

Що відомо про створення нового законопроєкту?

Законопроєкт про діяльність деструктивних релігійних організацій (так звані "секти") наразі розробляє комітет з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів. Йдеться про релігійні громади, що, по суті, працюють як фінансові установи і шахрайськими методами забирають у людей гроші.

Очільниця комітету, депутатка від "Слуги Народу" Галина Третьякова в інтерв'ю hromadske назвала такі організації "цілою системою з нейролінгвістичним програмуванням":

Така проблема є, коли під релігійною установою ховається фінансова установа, яка, в тому числі, і з "чорними нотаріусами", яка хоче забрати у людини її майно, користуючись тим, що та в біді. Програмуванням починають робити все, щоб вона в цю організацію принесла кошти. Потрібно, щоб ми їм протидіяли.

Чи є наразі в Україні законні важелі для боротьби з сектами?

В українському законодавстві терміну "секта" немає. Однак про діяльність громадських об'єднань, зокрема релігійних, згадано, як і про можливу їх заборону. Зокрема, якщо їхня практика поєднана із заподіянням шкоди здоров'ю людей або статевою розпустою – стаття 181 Кримінального кодексу України. Проте, як розповів адвокат Василь Мірошниченко, до судового вироку поки що не доведено жодної такої справи.

Якщо ж ідеться про матеріальні втрати, наприклад, вимагання від прихожан переписати на членів організації своє майно чи вносити значні суми грошей, це також регулюється Кримінальним кодексом, як злочин. Так, все ще триває кримінальна справа проти Сандея Аделаджа і фінансової компанії "Кінгз Кепітал", так само ведеться слідство проти Володимира Мунтяна (всеукраїнський духовний центр "Відродження") та його спільників через численні зловживання.

І, за словами юриста, суд може визнати договір про передачу майна незаконним – якщо людина сама усвідомлює, що її ошукали, і якщо шахрайство вдасться довести. Скажімо, на підставі свідчень рідних, що особа на той момент не усвідомлювала свої дії і не могла керувати ними.
 
Однак експерт зазначає: винуватість самих так званих "духовних лідерів" у таких випадках довести дуже важко. Так само як і повернути віддані шахраям гроші – схеми працюють так, що кошти просто "зникають", часто – за кордоном.

Чому розробку законопроєкту критикують?

Низка фахівців наголошують: сама ідея не є вдалою, оскільки: 

  • по-перше, обмеження можуть порушувати Закон України "Про свободу совісті та релігійні організації"; 
  • по-друге, у законодавстві уже є важелі для боротьби з наслідками впливу деструктивних релігійних організацій – варто лише слідкувати за їх виконанням.
Так, експерти Інституту релігійної свободи зазначають: востаннє Верховна Рада здійснила спробу боротися з так званими "сектами" 16 січня 2014 року, коли були прийняті сумнозвісні "диктаторські закони". Там були положення про заборону екстремізму в діяльності релігійних організацій, що, як вказують фахівці, "створювало плідний ґрунт для корупції та свавілля урядовців, адже, за бажанням, "сектою" чи "екстремістами" можна було б таврувати будь-яку релігійну спільноту".

Крім того, міжнародні зобов'язання України, зокрема в рамках Ради Європи та ОБСЄ, передбачають відмову від ініціатив, які спрямовані на оцінку віровчення чи релігійної практики тієї чи іншої конфесії, якщо останні не шкодять здоров'ю громадян.

Юрист Василь Мірошниченко також переконаний, що на сьогодні у нас немає потреби вводити такі заходи. Зокрема й тому, що це пов'язано з ризиком корупції та зловживань з боку чиновників – привілеї можуть отримувати певні релігійні громади.

Немає у нас масових самогубств з боку таких релігійних організацій, чи якогось сплеску... Є певні афери, але всі вони охоплюються чинним законодавством. Наприклад, у нас заборонено "фінансові піраміди" і якщо їх створюють під прикриттям релігійної організації, де з людей витягують гроші – це злочин, – пояснив експерт.

Підписуйтеся на телеканал Крокус у Facebook, Telegram та Instagram - оперативно та лаконічно про найважливіше. Приєднуйтесь до нашого каналу на YouTube!
Новини партнерів
  • На Білоцерківщині зіткнулись "BMW" та моторолер: 2 людини загинули
  • У селі Фурси згорів ангар з автівками всередині
  • На Білоцерківщині затримали колаборанта
Новини партнерів
Важливе