З 16 січня вся сфера обслуговування має перейти на українську: що варто знати

  • З 16 січня вся сфера обслуговування має перейти на українську: що варто знати
З січня 2021 року усі заклади сфери обслуговування (інтернет-магазини, ресторани і кав’ярні, спортзали і т.п.) мають перейти на українську. Це — одна із норм Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Які саме правила діятимуть з цієї дати та які санкції передбачені за порушення, читайте у матеріалі.

Які правила діятимуть з січня

Правила про те, що сфера обслуговування має використовувати українську мову, спілкуючись із користувачами, починають діяти з 16 січня 2021 року.

Обслуговування клієнтів українською передбачене ст. 30 Закону про забезпечення функціонування української, який ми згадували вище. Він набув чинності 16 липня 2019 року. Але його ст. 30, що регулює сферу обслуговування, набирає чинності через 18 місяців після основного закону, тобто 16 січня наступного року.

Що і від кого вимагається

З цієї дати в усіх закладах сфери обслуговування відтепер за замовчуванням має використовуватись українська мова. І лише у випадках, коли клієнт сам наполягає на іншій мові обслуговування, можна перейти на неї.

Разом із тим, юристи зазначають, що судова практика уже давно підтримувала споживачів, які скаржилися на недержавну мову обслуговування, тобто, ця норма певним чином і так уже діяла. Просто тепер закон прямо і чітко забороняє використовувати інші.

Звернути увагу на цю норму мають всі заклади, що надають послуги і продають товари споживачам (хоча закон і не надає вичерпного переліку таких закладів). За словами Андрія Іванова, йдеться про підприємства та установи усіх форм власності, ФОП та інших компаній, що обслуговують споживачів, надають інформацію про товари і послуги.

Це — інтернет-магазини і інтернет-каталоги, офлайновий рітейл та спортивні заклади, сфера розваг (кіно, ресторани) і т.п. Інформацію (приміром, на сайті магазина) можна дублювати іншими мовами.

Але норма про державну мову не стосується торговельних марок — їх можна використовувати у тому виді, в якому їх зареєстрували, наприклад, англійською або російською.

Які санкції за порушення

Порушення таких норм означатимуть для закладів адміністративні штрафи. Щодо розміру штрафів є невеличка розбіжність. Положеннями Закону про мову доповнили новими санкціями Кодекс про адмінправопорушення (КУпАП). Вони передбачають штрафи від 200 до 700 неоподатковуваних мінімумів (на сьогодні це — від 3400 до 11 900 гривень). Але ці зміни набудуть чинності лише у липні 2022 року.

З січня 2021 року єдина санкція, яку накладатиме Уповноважений — штраф у розмірі від 300 до 400 неоподатковуваних мінімумів. Тобто, 5100 до 6800 грн за повторне протягом року порушення вимог Закону, ст. 30.

Стягненнями за порушення буде займатися Уповноважений із захисту державної мови. 

Читайте також: Протягом тижня в Білій Церкві і районі буде частково відсутнє світло: Перелік вулиць.

Підписуйтеся на телеканал Крокус у Facebook, Telegram та Instagram - оперативно та лаконічно про найважливіше. Приєднуйтесь до нашого каналу на YouTube!
Новини партнерів
  • У Білій Церкві на 14 років засудили молодика, який став "смотрящим" у СІЗО
    Детальніше...
  • Викрав ровер та здав до ломбарду: у Білій Церкві затримали крадія
    Детальніше...
  • Хотів надати РФ дані про українських силовиків: СБУ затримали зрадника на виїзді з України
    Детальніше...
Новини партнерів
Купити квартиру Київ
Важливе