Вибух 8 серпня, який стався на військовому полігоні під Сєвєродвінськом РФ під час випробування реактивної установки, за даними адміністрації міста, спричинив короткочасне підвищення радіаційного фону. Але лікарям, яким привезли постраждалих, не сказали, що пацієнти є джерелом радіоактивного випромінювання.
Всього з зараженими радіацією контактували 90 осіб, і людей, що опинилися в зоні ризику, може бути більше,
повідомляє BBC.Україна з посиланням на російську службу.
Два співробітники Архангельської обласної клінічної лікарні погодилися поговорити з журналістами на умовах анонімності. Своє бажання спілкуватися вони пояснили тим, що, по-перше, бояться за своє здоров'я, а по-друге, не хочуть, аби така ситуація повторилася.
Трьох постраждалих, за словами співрозмовників, госпіталізували в Архангельську обласну клінічну лікарню, ще трьох - у міську лікарню імені Семашка (Північний медичний центр ім. М.А. Семашка), де є обладнання для лікування постраждалих від радіації.
Трьох постраждалих привезли в лікарню в «стабільно важкому стані». З полігону їх забирали гелікоптери санітарної авіації. Медики, які супроводжували потерпілих, зрозуміли, що ті, ймовірно, отримали значну дозу радіації.
Постраждалих привезли до приймального відділення, їх оглянули лікарі, після чого відправили в операційну для того, щоб надати допомогу (про характер пошкоджень джерела говорити не стали).
Приблизно через годину після того, як пацієнтів привезли в лікарню, лікарі зрозуміли, що у постраждалих променева хвороба.
«Картина променевого ураження розвивалася по годинах. Доза радіації була дуже великою. Беруться аналізи і видно, як гине цей паросток. Це означає - дуже велика доза радіації», - розповіли вони.
Лікарям довелося на місці придумувати для себе захист. Наприклад, респіратори вони знайшли в комплекті захисту екіпажів гелікоптерів.
Коли з'ясувалося, що пацієнти отримали дозу радіації, лікарі вирішили залишити їх в операційній, щоб інша частина будівлі не піддавалася опроміненню. Пацієнти побували тільки в приймальному покої, коридорі та операційній.
9 серпня о восьмій ранку постраждалих відвезли в Москву. А в четвер прес-служба «Росатому» заявила, що стан постраждалих під час надзвичайної ситуації в Архангельській області покращився.
Після того, як потерпілих відвезли до Москви, в частині лікарні провели дезактивацію.
«Дезактивацію проводили військові, Росспоживнагляд і військові служби Сєвєродвінська. Це було 10-го і 12 серпня», - розповів один зі співрозмовників.
«Наші санітарки, їм же порада була потрібна, це прості сільські люди, вони хапали ці мішки і оберемками їх виносили, і не один день - два дні. А вони ж всі "фонять", бета-випромінювання, на 20 сантиметрів, 5 сантиметрів! Ну хтось хоч би дав команду: хлопці, стояти, не торкатися», - обурюється один зі співрозмовників.
За словами іншого співрозмовника, персонал лікарні відчув сильний стрес, багато лікарів перебувають у важкому психологічному стані. Причиною цього стану він назвав саме те, що від персоналу приховали заради збереження держтаємниці інформацію, яка мала відношення до їхньої безпеки.
«Це повне беззаконня з боку нашого чиновництва», - додав медик.
У ході дезактивації військові забрали весь одяг потерпілих, носилки. Демонтували ванну у приймальному покої.
«Тому що вона фонила так, що дезактивація нічого б не змінила», - сказав один із медиків.
Стовідсоткової впевненості в тому, що лікарня була повністю дезактивована, у співробітників обласної лікарні немає.
«Як ви можете уявити собі обробку столу комп'ютерного томографа? Або операційного стола з цими залізяками? Це ж коли гладка поверхня, там все - вимив? Вимив! Все ніби зійшло. А ось це, тут же елементарно, затік крові, затік мильного розчину...» - сказав співрозмовник.
Частина обладнання, яке не підлягало деактивації, вивезли на військовій вантажівці.
Інформації про наслідки зараження як і раніше вкрай мало. Видання Moscow Times писало, що співробітники ФСБ вимагали від лікарів, які безпосередньо контактували з постраждалими, підписати угоду про нерозголошення.
У підсумку в процесі евакуації постраждалі з полігону контактували зі співробітниками рятувальних служб, екіпажами медичних гелікоптерів, лікарями, які їх супроводжували, бригадами швидкої допомоги. Про стан цих людей співрозмовникам ВВС нічого не відомо.
Російський МОЗ лише через два тижні після аварії на полігоні заявив, що у медиків, які обстежували постраждалих, не виявили перевищення допустимих рівнів радіаційного опромінення.
За словами одного зі співрозмовників, у Москву на обстеження відвезли тільки 21 людину з 57, які чергували в той день в лікарні. Решту обстежили в Архангельську.
Це обстеження більше нагадувало «профанацію з метою заспокоїти людей», стверджував у розмові з ВВС один зі співрозмовників.
Результати обстеження медиків передали не їм особисто в руки, а через структури міністерства охорони здоров'я області.
Публічної інформації про стан здоров'я цивільних фахівців, які перебували на полігоні у момент аварії і могли зазнати впливу радіації, немає.
За словами медиків, дії в разі радіоактивного зараження прописані в розділі «Організація і тактика медичної служби» (ОТМС) військово-медичної служби.
«Це дуже жорсткі документи. Де має проводитися дезактивація, якими засобами, який контроль. Вона може бути не одноразовою», - розповів один зі співрозмовників.
За їхніми словами, медиків разом з обладнанням можна було викликати на місце події, забезпечивши їм належний захист.
«Перший кордон дезактивації повинен бути - це осередок. Доза там може бути тільки зменшена, неможливо повністю дезактивувати в осередку, природно. Другий - приліт гелікоптера в Васьково (аеропорт під Архангельськом). Третій кордон - перед шлагбаумом обласної лікарні, якщо вже вирішили (везти до неї)», - розповів медик.
Якщо після цих заходів пацієнти продовжували б «фонити», їх треба було б відправити до лікарні Семашка, де є відповідне обладнання, і туди б прибули бригади лікарів з обласної лікарні.
«Це ОТМС, це ази, це знають всі. І все порушили нічого не зробили з цього», - сказало джерело.