Учениця Малої академії наук 18-річна Ольга Харасахал із Маріуполя розробила нову методику дометастазової діагностики раку шкіри: меланому діагностують за аналізом крові на спеціальному апараті вакуумної фільтрації. Розробка виграє уже третій міжнародний конкурс і два роки успішно застосовується у Маріупольському онкоцентрі.
Ідея розробки з’явилась у тоді ще 14-річної Ольги під час роботи волонтером у онкодиспансері у 2015 році, пише
Ліга.Tech.
У 2017 році перед диспансером гостро постало питання придбання американського обладнання для діагностики циркулюючих онкоклітин, але сертифікований у США Cell SEARCH вартістю в $ 1 млн не вписувався в жоден бюджет медзакладу.
Натомість учениця Малої академії наук Ольга Харасахал разом зі своєю командою розробила власний апарат вакуумної фільтрації крові та методику подальшої обробки зібраних даних, що за допомогою світлового мікроскопа допомагає розгледіти меланому ще до утворення метастаз в організмі хворого.
Розробка допоможе не лише вчасно виявляти меланому, але й корегувати обране лікарем лікування, зазначає юна науковиця.
Собівартість винаходу українців становить 30 тис грн, це у 800 разів дешевше закордонних аналогів.
Виготовлення дослідного зразку апарату фільтрації профінансувала родина Харасахал.
Методику вже два роки успішно застосовують у Маріупольському оноцентрі.
З результатами клінічних досліджень методики Ольга Харасахал перемогла в конкурсі Intel Эко Украина та зайняла четверте місце на Intel ISEF (International Science and Engineering Fair) у США.
За останні два тижні проект українки здобув аж дві золоті медалі: на одному з найбільших світових конкурсів наукових проєктів MOSTRATEC 2019 (Бразилія) та Глобальному конкурсі Інновацій (Сінгапур).
Як розповів науковий керівник Ольги - В’ячеслав Пономарчук, розробкою вже зацікавилися клініки з Норвегії та Ізраїлю.
Наразі Ольга Харасахал активно займається патентуванням своєї розробки.