Скільки коштує Гренландія і навіщо вона Дональду Трампу?

Американський президент Дональд Трамп зацікавився ідеєю купівлі Гренландії, але Данія відкинула таку можливість - як і 70 років тому. Після цього Трамп скасував запланований на початок вересня державний візит до Данії. BBC проаналізувала, навіщо очільнику США найбільший острів на планеті.

Чим багата Гренландія
Понад 80% території острова покриті льодом. Населення - лише близько 60 тис. Але біля берегів досить риби, а в надрах багато корисних копалин. І в міру танення льодовиків видобувати копалини все простіше.
У Гренландії є нафта, уран, метали: неодим, празеодим, диспрозій і тербій. Вони життєво важливі для сучасних високотехнологічних виробництв, однак понад 70% видобувається у Китаї, з яким Трамп веде торгову війну.
Китай також скупив найбільші родовища в Африці. І навіть якщо він дотримається обіцянки не обмежувати поставки на світовий ринок, відкритих запасів вистачить лише на пару десятиліть.

Навіщо Гренландія Пентагону
Острів розташований у стратегічно важливій Арктиці. Через Гренландію пролягає найкоротший шлях з Європи в Північну Америку, а географічно вона набагато ближча до останньої, хоч і є автономною територією європейської Данії.
Стратегічно було б добре купити Гренландію, пояснював Трамп свої задуми.
З часів Холодної війни з СРСР у США є військова база на острові. І Пентагон не проти розширити присутність в Арктиці, щоб протистояти загрозам Китаю і Росії.
Таким же аргументом керувався президент Гаррі Трумен, пропонуючи Данії 100 млн доларів у післявоєнному 1946 році, коли світ ділився на західну і радянську сфери впливу: купити собі, щоб не дісталося ворогові.
Наразі Китай виношує ідею арктичного торгового шляху, і в минулому році зібрався будувати два аеропорти у Гренландії - але Данія переконала владу автономії віддати їй обидва контракти.
Росія, зі свого боку, нарощує військову міць в Арктиці, розширюючи свою найбільш північну військову базу «Арктичний трилисник» на Землі Франца-Йосипа. Розташований там аеродром «Нагурське» майже готовий до прийому важких Іл-78, які використовують для дозаправки винищувачів і бомбардувальників в повітрі.

Навіщо Гренландія Трампу
Трамп - забудовник не в першому поколінні. Він усе життя купував землю, будував на ній будинки і продавав квартири. Але тепер він - президент і обіцяє не ставитися до Гренландії як до свого улюбленого острова - Мангеттену.
Однак особисті інтереси Трампа не обмежені грошима. Купівля Гренландії дозволить йому увійти в історію поряд із президентами Ендрю Джонсоном і Томасом Джефферсоном, які купили для США Аляску та Луїзіану.
Слава збирача земель напевно затьмарила б спірні досягнення президентської кар'єри Трампа і купівля Гренландії прославила б його у віках.

Скільки коштує Гренландія
Землі, та ще й з людьми, давно не продаються у таких масштабах, тому ринкову ціну визначити непросто. Але можна припустити.
Джефферсон купив у французів Луїзіану на початку XIX століття за 15 млн доларів, а через півстоліття Джонсон виторгував Аляску у росіян вдвічі дешевше. Трумен пропонував Данії 100 млн в 1946-му. 
Навіть із поправкою на інфляцію на ці гроші зараз не купити і будинок на Мангеттені, не те що острів. Розумніше орієнтуватися на поточні ціни землі, яка не використовуються у сільському господарстві в США. Близька до Гренландії за площею Луїзіана (у колоніальних кордонах XVIII-ХІХ століття, а не в чинних кордонах штату Луїзіана) тоді буде коштувати не менше 1 трильйона доларів.

Чи потрібні Данії гроші?
Трамп назвав Гренландію тягарем для Данії.
«Вони дуже страждають, зазнають збитків - майже $700 млн на її утримання», - сказав він.
Данія дійсно перераховує Гренландії 640 млн доларів на рік. Це крапля у морі: країна живе на 170 млрд доларів на рік, і дотації далекому острову не перевищує піввідсотка бюджетних витрат.
Данія входить до десятки найбагатших країн світу, а її борги - лише третина ВВП. Гроші їй настільки не потрібні, що центральний банк видає їх під 0,05% річних, а банки готові доплачувати людям, тільки б вони взяли іпотеку.

Чи є в США гроші на купівлю Гренландії
На відміну від Данії, борг США перевищує ВВП країни. Американці заборгували понад 22 трлн доларів, і ця сума не зменшується. У бюджеті країни діра у 1 трлн доларів на рік, і покривати її доводиться за рахунок позикових коштів.
Однак можливості нарощувати цей борг у США практично безмежні. Оскільки дохідних і надійних активів у світі майже не залишилося, доларові облігації користуються величезним попитом.
Втім, витрати такого масштабу Трампу доведеться затверджувати в Конгресі, який досі відмовляється фінансувати навіть скромний проєкт стіни на кордоні з Мексикою.

Чи буде в історії продовження
Данія налаштована рішуче.
«Гренландія не продається. Гренландія не належить Данії. Гренландія належить Гренландії, - відповіла на задуми Трампа прем'єр-міністр Данії Метте Фредеріксен і назвала цю ідею абсурдною. - Я дуже сподіваюся, що це він не серйозно».
Трампу залишається сподіватися на сепаратистів. Якщо волелюбні гренландці захочуть оголосити незалежність - скажімо, до 300-річчя колонізації у 2021 році - вони вільні будуть продати батьківщину кому завгодно.
У цьому випадку Гренландія моментально перетвориться на острів мільйонерів: навіть за мінімальною ціною 1 трлн доларів продаж принесе кожному жителю приблизно по 18 млн доларів.

Підписуйтеся на телеканал Крокус у Facebook, Telegram та Instagram - оперативно та лаконічно про найважливіше. Приєднуйтесь до нашого каналу на YouTube!
Новини партнерів
  • Службові особи Білоцерківської міської лікарні №2 і ще три медзаклади Київщини привласнили 9 млн грн на купівлі ліків
    Детальніше...
  • На світанку у Білій Церкві горів продуктовий магазин
    Детальніше...
  • Напад на жінку: у Білій Церкві розшукують зловмисника
    Детальніше...
Новини партнерів
Купити квартиру Київ
Важливе