На Кіровоградщині відродили скіфський курган

Скіфський курган, який за 250 років зрівняли з землею, відродили на Кіровоградщині. 
Курган Лита могила - знакове місце, адже саме з розкопок на цьому місці розпочалася українська археологія, повідомляє ТСН.
Земляний насип серед степу із фігуркою скіфського воїна добре видно здалеку – на місці всесвітньо відомого скіфського кургану тепер новий – український. Насипаний скіфами три тисячі років тому курган був близько 11 метрів заввишки. Його копія, відтворена українцями, майже удвічі нижча, але все одно виглядає вражаюче.  Насипали курган не вручну, як скіфи, а за допомогою будівельної технінки. А схили укріпили не глиною, а сучасним пластиком. 
«По всьому периметру сітка була така, типу армована сітка, з пластмаси, і потім вона укріплялася повністю. І чорноземом зверху насипали», - пояснив сільський голова Трепівки Юрій Долинка. 
Близько трьох тисяч років тому на цьому місці поховали трьох скіфських царів. А 250 років тому новоросійський генерал-губернатор Мельгунов розкрив цю могилу і знайшов в ній золотий скарб. Копали курган і українські археологи – лише минулого літа знайшли цінні артефакти: позолочені ґудзики, пластини із срібла і золота, уламок кинджала, золоті злитки. Нині цей скарб досліджують столичні вчені.
«е меблеві гвіздочки, які прикрашали, декарували табурет, дворовий табурет асірійського володаря. І скіфи його сюди притягли», - розповів начальник центрально-скіфської експедиціі Юрій Болтрик. 
Якщо скіфи тягнули цінності в українські степи, то їхні послідовники – лише звідси. У трепівському музеї експонують усе, що залишили від скарбу місцевим: купка розплавленої землі і два наконечники від скіфських стріл. Решта артефактів – лише на чорно-білих картинках.
«Купа речей була в цьому кургані: золота платівка, срібні прикраси, поясна золота бляшка у вигляді орала…  Саме ці золоті речі були знайдені в нашому Мельгуновському кругані», - розповіла упорядниця музею Алла Татарченко. 
Вживу ці золоті прикраси, які 250 років тому відправили в дар московській цариці, можна побачити лише в Санкт-петербурзькому музеї Ермітаж. Натомість тепер тут, посеред степу, буде інша унікальна пам‘ятка – перший в  Україні курган, який насипали наші сучасники.




Підписуйтеся на телеканал Крокус у Facebook, Telegram та Instagram - оперативно та лаконічно про найважливіше. Приєднуйтесь до нашого каналу на YouTube!
Новини партнерів
  • У Білій Церкві 11-річного хлопчика вразило струмом
    Детальніше...
  • На Білоцерківщині чоловік зґвалтував 16-річну дівчинку з вадами здоров’я
    Детальніше...
  • На Білоцерківщині рятувальники дістали тіло потопельника, який зник напередодні
    Детальніше...
Новини партнерів
Купити квартиру Київ
Важливе