Здорожчання електроенергії для підприємств на 25% внаслідок зміни моделі ринку електроенергії стало критичним для галузей водопостачання і теплопостачання. Відтак із 20 серпня деякі міста вимушені будуть перейти на погодинну подачу води, щоб скоротити витрати на електроенергію. Про це заявила віце-президент Асоціації «Укрводоканалекологія» Ольга Бабій.
За словами водопостачальників, варість електроенергії зоросла майже на 600% - із 6 до 37 копійок за кВт.
Водопостачальники заявляють, тільки за липень водоканали понесли збитки у розмірі близько 200 млн гривень.
«У діях Національної комісії вбачаються ознаки статті 219 кримінального кодексу України – зумисне доведення до банкрутства великої групи комунальних підприємств. Через несвоєчасне регулювання вартості комунальних послуг і постійне підняття вартості електроенергії сьогодні 100% водоканалів несуть шалені збитки. За це хтось має понести відповідальність», – наголосила Бабій.
«Нас змушують сплачувати авансові кошти за електроенергію, натомість ми не маємо права брати гроші зі споживачів наперед, бо це заборонено законодавством. Складається враження, що цей ринок ввели спеціально для приватних енергокомпаній, щоб вони продовжували отримувати свої надприбутки», – додав президент Асоціації «Теплокомуненерго» Арсентій Блащук.
Водо- і теплопостачальники попереджають, якщо до жовтня держава комплоекстно не вирішить питання, відключення водоканалів від електрики призведе також до неможливості здійснювати теплопостачання.
Асоціація «Укрводоканалекологія» вбачає два можливі шляхи вирішення проблеми. Перший – це збільшити тарифи на водопостачання та водовідведення, а також теплопостачання на 20%. Другий – дозволити водоканалам і теплопостачальним підприємствам купувати електроенергію за ціною 1,68 грн.
В асоціації зауважили, що вже звернулися до прокуратури, Служби безпеки України, Ради національної безпеки і оборони України, Адміністрації Президента і Кабінету Міністрів із проханням терміново втрутитися в ситуацію.