Аварію на Хмельницькій атомній електростанції СБУ розглядає як диверсію

Служба безпеки України розслідує як диверсію пошкодження турбогенератора Хмельницької атомної електростанції, повідомляють Українські новини.
«...в 2019 році посадові особи Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» та його структурних підрозділів при проведенні ремонту генератора турбогенератора енергоблоку № 1 відокремленого підрозділу «Хмельницька АЕС» з метою ослаблення держави вчинили умисні дії, спрямовані на пошкодження об'єкта, що має важливе народногосподарське значення», - сказано в тексті клопотання слідчого СБУ.
Кримінальне провадження СБУ відкрила цьогоріч 30 серпня за ст. 113 (диверсія) Кримінального кодексу.
У липні 2018 року на підставі регламенту виконання ремонту комісія електроцеху ХАЕС сформувала попередній обсяг робіт, зокрема, зняття торцевих щитів генератора, виведення ротора, огляд в доступних місцях обмотки статора, дефектація вузлів і елементів, контрольні перевірки і випробування, заміна витратних матеріалів, складання і випробування генератора.
Проведення ремонтних робіт генератора здійснювалося працівниками «Атомремонтсервісу» у відповідності з технологічною документацією електрогенератора.
Акт приймання електрогенератора з ремонту підписаний 29 липня поточного року.
З цього дня почалася підготовка електрогенератора до здачі в експлуатацію.
14 серпня у відповідності з робочою програмою пускових випробувань блоку генератор-трансформатора почалося проведення передпускових операцій з виведення енергоблока №1 ХАЕС.
У ході виконання робочої програми в 21:48 14 серпня сталося пошкодження турбогенератора.
Пошкодження відбулося в результаті міжфазного короткого замикання обмотки статора турбогенератора, а саме відбулося пошкодження елементів статора і ротора.
Інші складові частини турбогенератора пошкоджені не були, а тільки забруднені продуктами термічного пошкодження.
Також виявлено, що в напірному фторопластовом шлангу нижнього стрижня 41Н статора знаходиться сторонній предмет (тампон), який, можливо, став причиною того, що дистилят не потрапляв у водяну камеру стрижня і не забезпечив штатне його охолодження, що призвело до перегріву нижнього стрижня.
Тампон долучений до матеріалів кримінальної справи і визнаний речовим доказом.
У середині жовтня суд за клопотанням СБУ призначив експертизу, покликану встановити, як утворилося пошкодження генератора і як тампон потрапив у шланг під час ремонту.
У серпні ХАЕС відстрочила підключення енергоблоку №1 до енергомережі на 3 місяці через пошкодження турбогенератора.


фото: podillyanews.com

Підписуйтеся на телеканал Крокус у Facebook, Telegram та Instagram - оперативно та лаконічно про найважливіше. Приєднуйтесь до нашого каналу на YouTube!
Новини партнерів
  • У Білій Церкві на 14 років засудили молодика, який став "смотрящим" у СІЗО
    Детальніше...
  • Викрав ровер та здав до ломбарду: у Білій Церкві затримали крадія
    Детальніше...
  • Хотів надати РФ дані про українських силовиків: СБУ затримали зрадника на виїзді з України
    Детальніше...
Новини партнерів
Важливе