Нещодавно була проведена незалежна геологічна експертиза у місці, де планується будівництво національного військового меморіального кладовища у межах Гатненської ОТГ, що впритул до с. Мархалівка, Іванковичі, що на Київщині.
Про це
повідомили в КЕКЦ (Київському екологічно-культурному центрі).
Результати експертизи виявилися сенсаційними у 8-ми з 10- ти свердловин рівень ґрунтових вод мав відмітку вище 2-х метрів ( в деяких свердловинах взагалі рівень води був 80 см !).
Відповідно до державних санітарних правил і норм («Гігієнічні вимоги щодо облаштування та утримання кладовищ в населених пунктах України»), у такому місці здійснювати поховання заборонено.
Практично таку ж інформацію щодо рівня ґрунтових вод отримали й восени 2023 року. Адже тоді робили експертизу на замовлення державної структури НВМК, яка лобіює розміщення кладовища у Гатенській ОТГ, що впритул с. Мархалівка.
Після буріння 60-ти свердловин у 33-ох із них рівень ґрунтових вод був такий, що ділянки були визнані «підтопленими» та «потенційно підтопленими».
"Я навіть не можу уявити ситуацію, коли матері, дружини загиблих героїв будуть бачити, як їх синів, чоловіків ховають у болото! На мою думку, потрібно якнайшвидше зупинити будівництво Національного військового меморіального кладовища на цій території. Нам потрібно підшукати дійсно достойне, підходяще місце, де буде можливо здійснювати поховання загиблих в російсько-українській війні, "- резюмував еколог Володимир Борейко.
Рубка лісу під військове кладовище під с. Гатне ще підніме рівень грунтових вод.
На місці майбутнього військового кладовища є взагалі заболоченні місця.
Нагадаємо, спершу військове кладовище думали розмістити на Лисій горі, проте згодом від цієї ділянки відмовились. Наступна була Биківня, де під час планування та відступу від житлової забудови для проєкту залишилося близько 50-60 гектарів.
"Це ж не повністю цвинтар, а ще адмінбудівлі, зали пам'яті, музей, зала та площа прощання. Вони би теж займали територію. Також Національний інститут пам'яті надав офіційний лист, що під час будівництва можна розкопати великі захоронення. Це могло повністю паралізувати будівництво кладовища на невизначений час", — пояснив Порхун, заступник міністра у справах ветеранів.
Третю ділянку виділили в Гатненській громаді Київщини. Міністерство зробило експертну постанову, по якій скоротили терміни підготовки проєкту та документації. Верховна Рада проголосувала в цілому за законопроєкт, який згодом підписав президент.
На цьому кладовищі мають право бути поховані всі військовослужбовці, які захищали Україну з 2014 року.