Як батькам змінити прізвище дитини

Прізвище дитині присвоюють під час державної реєстрації народження органами державної реєстрації актів цивільного стану. Як при потребі його змінити .

Відповідно до ст. 145 Сімейного кодексу України (далі – Кодекс) прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Якщо мати та батько мають різні прізвища – за їхньою згодою. Спір між батьками щодо цього питання можна вирішити, звернувшись до органу опіки та піклування або ж до суду.

Проте для батьків сімейним законодавством передбачена можливість у подальшому змінити прізвище дитини.

Юристи ВШ "Українська Команда" пояснили як це зробити відповідно до чинного законодавства України.

Підстави для зміни визначені ст. 148 Кодексу
- У разі зміни прізвища обома батьками змінюється прізвище дитини, яка не досягла семи років. Якщо ж дитина досягла семи років, то прізвище змінюється за її згодою.
- У разі зміни прізвища одного з батьків прізвище дитини може бути змінене за згодою обох батьків та за згодою дитини, яка досягла семи років.
- За заявою батьків або одного з них, якщо другий помер, оголошений померлим, визнаний недієздатним або безвісно відсутнім, дитині, яка не досягла чотирнадцяти років та якій при реєстрації народження присвоєне прізвище одного з батьків, може бути змінено прізвище на прізвище другого з батьків.

Куди звернутися для зміни прізвища?
У відділ державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі – відділи ДРАЦС).
Громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, які проживають за кордоном, можуть подати заяву до дипломатичного представництва або консульської установи України.

Які документи необхідно подати?
Для внесення змін до актових записів цивільного стану потрібно подати:
- заяву про зміну прізвища малолітньої дитини,
- паспорт,
- свідоцтво про народження,
- інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Заява повинна бути заповнена розбірливо, у ній мають бути надані вичерпні відповіді на всі запитання.

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України не вправі відмовити громадянину в прийнятті та розгляді заяви про зміну прізвища малолітньої дитини.

Строки розгляду
Відповідно до Правил питання про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання розглядається у строк, що не перевищує трьох місяців, з дня подання відповідної заяви до відділу ДРАЦС. За наявності поважних причин цей строк продовжують з письмового дозволу керівника відділу державної реєстрації актів цивільного стану управління державної реєстрації (за місцем їх подання), але не більше ніж на три місяці.

Дипломатичне представництво або консульська установа України таке питання розглядає у шестимісячний строк з дня подання до них відповідної заяви.

Читайте також: Як складається та посвідчується заповіт в умовах воєнного стану 

Підписуйтеся на телеканал Крокус у Facebook, Telegram та Instagram - оперативно та лаконічно про найважливіше. Приєднуйтесь до нашого каналу на YouTube!
Новини партнерів
Новини партнерів
Купити квартиру Київ
Важливе