З 2019 року у Білій Церкві висаджено понад 120 платанів.
Про це
повідомили у прес-службі Білоцерківської міської ради .
Платани - одні з найбільших дерев на планеті, вони утворюють крону до 40 метрів у діаметрі. За це їх цінують у багатьох країнах, адже вони дарують рятівну тінь та прохолоду.
Живуть платани дуже довго, найповажнішим
дають власні імена. Найстаріше дерево, відоме нині, застало ще спорудження Великої
Китайської стіни, але росте не в Піднебесній, а вТуреччині.
50-метровий стовбур має діаметр понад 13 м.
Наче підпираючи блакитне туркменське небо, біля селища Фірюза росте тисячолітній платан"Сім братів": з одного могутнього стовбура, утвореного бугристими напливами деревини, виходить сім менших. За легендою, сімох братів, які боролися за свободу, поховала сестра й довго їх оплакувала. Тоді платани, які виросли на могилах, зійшлися разом, обнялися та так і зрослися, наперекір усім негараздам.
Платан не лише гарний, а й корисний: він швидко росте, крона очищує атмосферу, могутня коренева система укріплює грунт, дерево невибагливе, мало хворіє, дає красиву деревину для меблевого шпону й інших виробів, використовується в медицині. Його усе частіше висаджують у містах з прохолодним кліматом, дерево несе не лише естетичну
насолоду, а й невловимий шлейф далекого
минулого.
Скільки історій та легенд розповідають про платан! Давні греки та перси вважали його найкрасивішим деревом Сходу і скрізь саджали. У Спарті платан вважали деревом Олени Прекрасної й заквітчували лотосом. Його також присвячували найпрекраснішим чоловікам – Аполлону, Діонісу, Гераклу. Оповідають, що під кроною платана давньогрецький філософ Сократ дискутував зі своїми учнями. За часів Римської імперії дерева "кочували" на північні завойовані землі, видозмінюючи місцеві ландшафти.
До речі, у закоханих іспанців донині побутує романтична традиція: вимушено розлучаючись, вони розривають листок платана навпіл і зберігають свою половинку як запоруку зустрічі.
Не обійшли дерево своєю увагою і ділові люди. Приміром, фахівцям добре відома Buttonwood Tree Agreement – "Угода платанового дерева" – угода 24 фондових брокерів, підписана 17 травня 1792 р. під платаном навпроти будинку 68 по Wall Street, яка стала початком створення найвпливовішої у світі фінансової установи – Нью-Йоркської фондової біржі.
В Україні найстарші платани ростуть у Карпатах. Два платани західні, вік яких близько 500 років, за історичними відомостями, були посаджені в Ужгородському замку близько 1610 р.
Тепер вони ростуть і в Білій Церкві.
Читайте також:
П'яту ніч поспіль ворог намагається атакувати Київщину шахедами