Обмеження на перекази "з картки на картку", нові податки, опалювальний сезон: що зміниться з жовтня

У жовтні на українців очікує чимало змін, зокрема, почнуть діяти обмеження на переказ коштів фізичних осіб. Також запроваджують нові податки або оновлюються ставки для тих, які є існують в Україні. 

Також українцям вперше почнуть виплачувати кошти в рамках "Національного кешбеку". Крім цього, цьогоріч Україна востаннє переводитиме годинник.  

Розповідаємо детальніше, що змінюється у жовтні.

Обмеження на перекази фізосіб

З 1 жовтня 2024 року Національний банк України встановлює ліміт у 150 тис. грн на місяць для переказів фізичних осіб "з картки на картку". Таке обмеження діятиме пів року лише на вихідні перекази за всіма рахунками клієнта, відкритими в одному банку, на рахунки інших фізичних осіб.

Однак такий ліміт не застосовуватиметься для людей, чий щомісячний офіційний дохід перевищує встановлене обмеження.

Також під обмеження не підпадають волонтери, які відповідають певним критеріям: 

  • фізична особа офіційно зареєстрована як волонтер;
  • проведення волонтерських зборів є типовою діяльністю за рахунками фізичної особи-користувача в надавачі платіжних послуг;
  • фізична особа подала листа від державного органу/військової частини/благодійного фонду щодо співпраці в межах організації збору коштів;
  • фізична особа надала інформацію щодо запланованих суми та строків збору коштів із зазначенням мети такого збору та подальшого використання зібраних коштів;
  • інформація з відкритих джерел, соціальних мереж та Інтернету підтверджує здійснення фізичною особою-користувачем волонтерської діяльності та мету волонтерських зборів.

Також не обмежуються операції за реквізитами IBAN. У НБУ пояснювали, що обмеження має запобігти використанню платіжної інфраструктури в протиправних цілях.

Нові податки 

17 вересня Верховна Рада ухвалила за основу законопроєкт про збільшення податків. Хоч за відповідний документ ще не голосували у другому читанні, він має набути чинності з 1 жовтня 2024 року. 

Ухвалений у першому читанні законопроєкт передбачає такі норми:

  • підвищення військового збору (ВЗ) з 1,5% до 5%;
  • встановлення ВЗ у розмірі 1% від доходу платників єдиного податку ІІІ групи;
  • встановлення ВЗ для ФОП – платників єдиного податку І, II та IV групи – на рівні 10% розміру мінімальної зарплати на 1 січня відповідно року (зараз це 710 грн);
  • авансові внески на АЗС;
  • встановлення ставки податку на прибуток для банків за 2024 рік у розмірі 50%;
  • встановлення ставки податку на прибуток для небанківських фінансових установ (крім страховиків) на рівні 25%.

Водночас не виключено, що до другого читання норми можуть ще змінити. 

Очікується, що на 2024 рік такі податкові зміни принесуть держбюджету 58 млрд грн, і 137 млрд грн наступного 2025 року.

Виплати "Національного кешбеку"

У жовтні розпочнуться перші виплати Національного кешбеку в рамках програми "Зроблено в Україні". 

Накопичувати кешбек за купівлю вітчизняних товарів українці почали з початку вересня, однак виплачувати його будуть до 20 числа наступного місяця. Максимально за місяць можна накопичити до 3 тис. грн. 

На Київщині вже 89 підприємств стали учасниками програми «Національний кешбек». Найбільшу частку серед компаній займають продукти харчування – 46%, 13,5% – будівельні товари, по 6% - косметика, господарські товари, ліки та медичні вироби, 2% – одяг, хімія, побутова техніка.

У Білій Церкві товари з кешбеком можна придбати в таких магазинах і мережах як: АТБ , WOG, аптеки міста, Копійка, Шар@, Епіцентр, Comfy, Ukrnafta, Полісан, Фора, Буква, Будинок Іграшок, Траш, Сільпо, Велмарт, БРСМ-Нафта, Біле-сухе, Ортос, КОМО, Roshen, Дивоцін та ін. 

Мережі закликають інформувати своїх гостей про те, що в магазині діє "Національний кешбек", а також позначати товари з кешбеком на полицях.   

Зростання допомоги у зв’язку з безробіттям
 
З 1 жовтня мінімальний розмір допомоги у зв’язку з безробіттям зросте на 500 грн – з 2,5 тис. грн до 3 тис. грн. Таке рішення ухвалив Державний центр зайнятості.

Підвищення стосуватиметься осіб, які мають щонайменше сім місяців страхового стажу за останні 12 місяців, а також зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб.

Для людей без страхового стажу розмір допомоги залишиться на рівні 1,5 тис. грн.

Старт опалювального сезону 

Опалювальний сезон традиційно розпочинається у жовтні. Однак конкретна дата залежить від погодних умов і може відрізнятися від населених пунктів. Так, у Білій Церкві опалення для житлового фонду розпочнуть запускати, якщо протягом трьох діб середня добова температура зовнішнього повітря становитиме 8 °C  та нижче. Лікарні та навчальні заклади зазвичай підключають раніше.

Білоцерківський марафон: перекриття руху у Білій Церкві 

В неділю, 6 жовтня, у Білій Церкві відбудеться багодійний марафон. У зв’язку з цим, з 09:00 до 16:00  буде перекрито рух транспорту по бульвару Олександрійський  (від Готелю «Рось» до перехрестя з вул. Б.Хмельницького).

На час проведення марафону буде тимчасово призупинено рух тролейбусів. 

Рух автобусів № 4, 6а, 7, 8а, 22 здійснюватиметься за маршрутом: вул. Сквирське шосе – вул. І.Мазепи –  вул. П. Скоропадського (Першотравнева)/вул.Привокзальна – вул. Героїв Небесної Сотні.    
 
Перерахунок субсидій

З 1 жовтня Пенсійний фонд (ПФУ) проведе перерахунки житлових субсидій на опалювальний сезон 2024−2025 років. Однак для більшості громадян такий перерахунок відбудеться автоматично. 

Водночас до ПФУ потрібно звернутися тим, хто отримує субсидію, і у кого відбулися зміни у складі зареєстрованих осіб домогосподарства.

Якщо заяву на субсидію подати з 1 жовтня до 30 листопада, вона призначається з початку опалювального періоду, а якщо з 1 грудня – з місяця, в якому було звернення.

Переведення годинників

Вночі 27 жовтня Україна повноцінно перейде на "зимовий час", адже Верховна Рада скасувала перехід на "літній час". За підрахунками Міненерго, скасування переведення годинників не матиме драматичного впливу на енергосистему.

Після переходу на "зимовий час" Україна залишиться в часовому поясі GMT +2.

Освітлення вулиці і парків 

З 1 жовтня знімається обмеження щодо вуличного освітлення та підсвічування парків. Кабінет міністрів своїм розпорядженням також скасував рекомендації щодо обмеження використання кондиціонерів у держустановах.

У червні Кабмін ухвалив рішення зменшити споживання електроенергії у всіх державних установах. Це передбачало заборону на використання кондиціонерів та вимкнення зовнішнього освітлення будівель і територій. Початково обмеження мали діяти до 31 грудня 2024 року. 

Фото: Левон Манвелян

Читайте також: Білоцерківці заборгували понад 140 млн грн за теплопостачання.

Підписуйтеся на телеканал Крокус у Facebook, Telegram та Instagram - оперативно та лаконічно про найважливіше. Приєднуйтесь до нашого каналу на YouTube!
Новини партнерів
Новини партнерів
Купити квартиру Київ
Важливе