Розробка Тарасівського родовища: запитань як і раніше багато

6 серпня у Білій Церкві відбулося перше засідання робочої групи з питання дослідження умов і обставин діяльності ТОВ «Рутил-Ільменітова Компанія» на Тарасівському родовищі.
Як пише видання Тиждень, у ході засідання члени робочої групи розповіли про заходи, проведені у Білій Церкві, у Білоцерківському та Володарському районах щодо цього питання. Зокрема, йшлося про те, що місцеві адміністрації уже скерували свої пропозиції та рекомендації до Міністерства екології та природних ресурсів із приводу діяльності компанії.
2 серпня у селі Логвин відбулися громадські слухання, за результатами яких сільський голова Валентина Якуненко підготувала лист до Мінекології. У ньому наголошується на «категоричному протесті мешканців Володарського і Білоцерківського районів… на діяльність ТОВ «Рутил-Ільменітова Компанія» щодо промислової розробки Тарасівського родовища рутил-ільменіт-цирконових руд у зв’язку зі значним забрудненням навколишнього природного середовища, що спричинить така діяльність».
Загалом у Володарському районі близько 7 тис. жителів підписалися проти розробки Тарасівського родовища. Їх скерували Президентові України, Верховній Раді України, головам Київської обласної державної адміністрації та Київської обласної ради. Водночас у Володарському районі діє районний штаб, який координує питання.
У Білоцерківському районі відбулося засідання районної ради, відбулися громадські слухання у селах, території яких межують із Тарасівським лісом. Там також зібрали підписи жителів сіл щодо заборони розробки Тарасівського родовища. Білоцерківська районна рада надіслала відповідні запити до Міністерства екології та природних ресурсів, Білоцерківського лісового господарства, Державної служби геології та надр України, Головного управління Держгеокадастру в Київській області.
Знову говорили про те, що ТОВ «Рутил-Ільменітова Компанія» розпочинало процес отримання ліцензії у 2007 році, тоді воно повинно було погодити свою діяльність з усіма органами місцевого самоврядування, але не зробило цього, проте у 2012 році ліцензію таки отримало. До Київської обласної ради ТОВ також повинно було подавати документи для остаточного погодження, проте наразі про всі ці документи нічого не відомо. Відсутність таких погоджень є підставою для того, щоб апелювати до суду щодо законності отримання ліцензії, тому що законодавство, яке діяло на той час, не передбачало мовчазної згоди, як зараз.
Більше того, юридичне управління міської ради знайшло дозвіл датований 2012 роком, виданий ТОВ «Рутил-Ільменітова Компанія» за рішенням суду на 20 років, до 2032 року. Тут юристи виявили можливі порушення, а тому пропонують звернутися до НАБУ і Генпрокуратури з проханням перевірити законність видачі дозволів. Проте уповноважений представник компанії Ярослав Арсірій запевнив, що на етапі отримання дозволів закону підприємство дотрималося і нині ніяких дій поза визначеним законом алгоритму ТОВ робити не буде.
Ярослав Арсірій відповів також на низку запитань про умови діяльності, виробництва, впливу на здоров’я людей, екологію, стан флори і фауни, зазначивши, що з 2012 року проєкт не рухався через судову заборону. А от звідки у ТОВ дізналися про родовище, уповноважений представник не знав.
– Ми відкриті та готові надавати будь-яку інформацію, яка стосується намірів ТОВ «Рутил-Ільменітова Компанія» і проєкту розроблення родовища. Ми готові співпрацювати із місцевими адміністраціями, – зазначив Ярослав Арсірій, а також додав, що компанію цікавить видобуток сировини для експорту на світовий ринок. – Компанія орієнтована на західну інвестицію. Тому ми гарантуємо суворе дотримання не лише українських, а й світових екологічних стандартів.
Про основні перестороги, які висловлювали під час обговорень питання: зменшення водності річки Рось, перенавантаження дорожньої інфраструктури, поводження із піском мілкої фракції – уповноважений представник зазначив:
– Щодо води в Росі – побоювання безпідставні, тому що вода використовується у замкненому циклі, а тому говорити про те, що води у річці не буде нижче по течії, не можна.
Щодо значного навантаження на шляхи доставки сировини до найближчої залізничної станції, яка розташована в Білій Церкві, то ми розглядаємо станцію «Біла Церква» як таку, що нас цікавить, але кількість сировини, про яку зазначалося раніше, не відповідає запланованій, тому що кар’єр розкривається частинами. Питання щодо навантаження буде, але його потрібно розрахувати та узгодити. Буде вирішено і питання зберігання мілкої фракції піску.
Усі офіційні зауваження ми вивчимо і з громадами обговоримо, щось врахуємо, а щось (і у нас є таке право) відхилимо, а у вас є право це оскаржувати, – сказав Ярослав Арсірій. – Наразі проєкт розроблення родовища не затверджений, остаточний буде дорозроблений після проходження етапу оцінки впливу на довколишнє середовище, – додав він.
Серед аргументів проти цього спічу прозвучало, що будь-яка гірнича розробка має вплив на довколишнє середовище, а водний баланс Росі буде таки порушений, більше того, річка протікає по кристалічному щиту, а піски є природним фільтром, якщо їх прибрати, у воді опиниться уся таблиця Менделєєва, а отже наслідки будуть жахливими – вода просто стане мертвою.
Натомість Ярослав Арсірій зазначив, що ТОВ «Рутил-Ільменітова Компанія» має намір зареєструвати свій офіс на території, де відбуватиметься розроблення родовища, щоб податки спрямувати у місцевий бюджет. А отже, потрібно враховувати не лише екологічну, а й економічну складову.
За підсумками засідання було напрацьовано низку подальших заходів, відповідно до яких структурним підрозділам міської ради та ТОВ «Білоцерківвода» було дано відповідні доручення. Найважливіше наразі – фахова підготовка до процедури обговорення звіту про вплив на довкілля.

Підписуйтеся на телеканал Крокус у Facebook, Telegram та Instagram - оперативно та лаконічно про найважливіше. Приєднуйтесь до нашого каналу на YouTube!
Новини партнерів
  • У Білій Церкві 11-річного хлопчика вразило струмом
    Детальніше...
  • На Білоцерківщині чоловік зґвалтував 16-річну дівчинку з вадами здоров’я
    Детальніше...
  • На Білоцерківщині рятувальники дістали тіло потопельника, який зник напередодні
    Детальніше...
Новини партнерів
Купити квартиру Київ
Важливе