Фото: Віталій Нестеренко.
«Укрпошта» переїхала з приміщення пам’ятки архітектури Ансамбля споруд пошти на бульварі Олександрійському, 47.
Приміщення архітектурного ансамбля поштової станції давно потребує реконструкції. «Укрпошта», яка орендувала це приміщення, ніяк його не підтримувала та не ремонтувала. Влада ж у свою чергу, протягом багатьох років закривала очі на руйнування історичної пам'ятки архітектури.
Ще у 2016 році міський голова Геннадій Дикий обіцяв масштабну реконструкцію історичних місць Білої Церкви. Тоді, мер анонсував реконструкцію костелу св. Іоанна Хрестителя, дендропарку «Олександрія», БРУМу, ансамбля споруд пошти, а також деяких старовинних вулиць міста.
Крім цього, у 2016 році було розроблено концепт благоустрою території навколо поштової станції. За задумом архітекторів, на подвір'ї пошти мали встановити фонтан і пам'ятник листоноші. Реалізовувати проект сподівалися коштом меценатів та небайдужих містян, а також за підтримки міської влади. Однак, пройшли роки, а проект так і залишився на папері.
Питання збереження історичної спадщини Білої Церкви дуже гостро стоїть у нашому місті. Архітектурний ансамбль поштової станції, який дивом зберігся, руйнується на очах.
Усі ці факти заважають в першу чергу, не тільки зберегти пам'ятку архітектури національного значення, а й провести реконструкцію за проєктами, розробленими Білоцерківськими архітекторами.
Для довідки: Ансамбль споруд пошти був зведений в 1825–1833 рр. на поштовій дорозі Москва-Біла Церва-Одеса на кошти Браницьких за індивідуальним проектом невідомого архітектора. Ансамбль займає площу близько 1,5 га і складається з двох частин. Перша частина споруд — будівлі поштової станції, готелю і заїзду (ямщицька). В другій знаходились служби — каретне приміщення, кузня і стайня. Всі споруди ансамблю стриманого і простого класичного стилю.
Сама поштова станція викликає інтерес, оскільки зберігла первісне планування і архітектурне вирішення. Це унікальна пам'ятка такого роду в Україні. На її прикладі можна побачити, як з розвитком міста на зміну культовим і палацово-садибним ансамблям приходять ансамблі міських громадських установ.