Від 1 вересня в українських школах з’явиться нове меню, а на більшості шкільних кухонь встановлять пароконвектомати.
Наразі однією з найбільших перешкод для повноцінної реформи шкільного харчування є застаріле кухонне обладнання. За оцінками Міносвіти, майже половина навчальних закладів до харчових новацій не готова технічно. При цьому, згідно з реформою шкільного харчування ледь не у кожній школі мають з'явитися пароконвектомати — комбіновані пароварки, з якими кухарі повинні навчитися працювати.
Незважаючи на це, у шкільних їдальнях готуються до запровадження нового меню уже від 1 вересня. Суттєві зміни у харчуванні школярів відбуваються вперше за останні 30 років. Тепер у меню мають з'явитися свіжі фрукти, овочі, страви на пару або запечені, більше м'яса та риби, і мінімум цукру та солі.
Чим буде заборонено годувати дітей в школах:
м'ясні і рибні продукти промислового і кулінарного виробництва;
гриби;
непастеризоване молоко і молочні продукти, виготовлені з непастеризованого молока;
непастеризовані соки, газовані напої і кава;
рибні, м'ясні, плодоовочеві та інші консерви промислового виробництва, крім пастеризованих соків без додавання цукру і підсолоджувачів;
продукти (особливо чіпси, сухарики) з вмістом солі більше 0,12 грама на 100 грам готового продукту або з вмістом цукрів більше 10 грам на 100 грам готового продукту;
також заборонено продавати кондитерські вироби і солодкі зернові продукти, вироби з кремом, морозиво, харчові концентрати.
Крім того, всі школи повинні будуть:
скоротити кількість цукру в 2 - 2,5 рази;
зменшити кількість хліба на 1 прийом їжі з 60 - 80 грамів до 30 - 50 грамів;
збільшити кількість м'яса в раціоні в залежності від віку учнів;
збільшити кількість молочних продуктів в раціоні.
Нові страви для учнів, відомі також як меню шеф-кухаря Клопотенка, було представлено навесні цього року автором меню разом із першою леді Оленою Зеленською. Меню на чотири тижні складається із 160 страв, з яких у кожній школі можуть обирати свій варіант.
Читайте також: В Білоцерківській ЗОШ №18 побудують нову їдальню.
В уряді ж запевняють, що переоснащення харчоблоків уже почалося, зокрема, майже в кожній шкільній кухні повинні з’явитися пароконвектомати. За словами міністра освіти та науки Сергія Шкарлета, на ремонт харчоблоків було виділено 400 млн грн, загалом в Україні модернізовано 1809 шкільних їдалень.
У Білій Церкві в гімназії №1 реалізацію пілотного проєкту з організації мультипрофільного гарячого харчування розпочали ще минулого року. Зокрема, у 2020 році з міського бюджету було виділено кошти на закупівлю сучасного обладнання, як для приготування корисної їжі та супутнього обладнання. Одним з останніх придбано для закладу було придбано пароконвектомат, що дозволяє готувати до десяти страв одночасно.
Завдяки проєкту, діти звечора роблять замовлення страв відповідно до перспективного меню, яке класний керівник розсилає батькам у вайбер-групу. Таким чином, гімназисти мають можливість обрати ті страви, які їм до вподоби, а батьки контролюють цей процес. Меню
Збільшилась і різноманітність меню, у котрому на вибір є по 3 різні види перших страв, гарніру та салатів, напої, фрукти, хліб.
В перспективних планах впровадити таке мультипрофільне харчування у всіх шкільних та дошкільних навчальних закладах Білої Церкви.