Незламність українського духу - сьогодні минає 85 років від Дня народження Василя Стуса

Сьогодні, 6 січня, 85 років від дня народження Василя Стуса (1938—1985).

 Стус – поет. А ще – патріот. Коли говорять про Стуса, то неодмінно вживають такі слова як «незламність українського духу».

 Неймовірно, але роки за ґратами його, здається, й справді не зламали. Натомість ці роки його … знищили. Знищили, бо дуже вже став поперек горла радянській владі. Трагічна історія великої людини – у день народження Василя Стуса.

Народився Стус 6 січня 1938р. в хліборобській родині в с. Рахнівці на Вінниччині. Після закінчення школи навчався в Донецькому педінституті. Далі вчителював, служив в армії, працював в газеті. У 1959р. у «Літературній газеті» з’явилися перші вірші поета. З 1961р. викладає українську мову та літературу в 23-й Горлівській школі. У 1963р. вступає до аспірантури Інституту літератури ім. Шевченка в Києві. Бере участь у роботі Клубу творчої молоді. За участь у протесті на прем’єрі фільму «Тіні забутих предків» виключили з аспірантури. Відтоді не надрукували жодного рядка.

У 1965р. одружився з Валентиною Попелюх, та народився син Дмитро. У 1970р. на похороні Алли Горської звинуватив владу у її вбивстві. У Брюсселі виходить його перша книжка «Зимові дерева». У 1972р. разом з іншими укр. поетам його було заарештовано й засуджено.

 Після завершення основного терміну відправили у заслання. Після повернення відмовився від радянського громадянства. У 1979р. повертається та працює у Києві.

У 1980р. знову був засуджений до 10 років ув’язнення та 5 років заслання. 28 серпня 1985р. його відправили у карцер, де він оголосив голодування. У ніч із 3 на 4 вересня 1985р. помер. 

Мабуть, більшість сучасників Василя Стуса, які пережили його, відчувають певну вину перед ним. Це вина за те, що ми жили поруч з ним — і нічого не знали про нього. Він був настільки глухо замовчуваний владою, що більшість його сучасників уперше довідалася про Стуса вже після його смерті. Та й вірші його стали доступними теж посмертно.

“Бути радянським громадянином – це значить бути рабом. Я ж до такої ролі не надаюся“- говорив поет-шістдесятник. 


Читайте також: В Україні на розвиток інклюзивної освіти витратять понад 5 млрд грн 








Підписуйтеся на телеканал Крокус у Facebook, Telegram та Instagram - оперативно та лаконічно про найважливіше. Приєднуйтесь до нашого каналу на YouTube!
Новини партнерів
Новини партнерів
Купити квартиру Київ
Важливе