За долари – не буде: ринок житла в Україні перейде на розрахунки в гривнях. Ринок житла в Україні може перейти на розрахунки лише у гривнях. Йдеться про купівлю-продаж квартир на вторинному ринку. Наразі вторинний ринок житла ледь жевріє. І врятувати його може лише перехід на розрахунки у гривнях із прив'язкою цін до національної валюти.
Чому вторинний ринок житла може врятувати перехід від розрахунків у доларах до розрахунків у національній валюті, пояснив президент Асоціації фахівців з нерухомості (ріелторів) України Юрій Піта.
Первинний ринок житла менше потерпає від коливання курсу долара, аніж вторинний, каже експерт. Адже на первинному ринку забудовники продають квартири за гривню. І навіть якщо курс долара згодом зростає, то ринок первинного житла не так швидко на це реагує.
"Приміром, якщо людина має 50 тисяч доларів, а курс у країні, умовно, 40 гривень за долар, то на первинному ринку вона зможе купити квартиру за 2 мільйони гривень. Але якщо курс зросте до 50 гривень за долар, у людини вже буде не 2, а 2,5 мільйона гривень, при цьому ціна на квартиру залишиться незмінною, а людина зможе заощадити 500 тисяч гривень", — роз'яснив Юрій Піта.
На вторинному ринку все інакше. Там ціни чітко прив'язані до валюти. Зростає курс долара, зростає і вартість житла у гривнях. Отже все більше українців починають віддавати перевагу первинному ринку житла, де курсові коливання валюти не так впливають на ціну товару. Внаслідок цього вторинний ринок житла втрачає дедалі більше покупців.
Змусити продавців на вторинному ринку знизити ціну на житло може лише відсутність попиту на нього. Власне, до цього і йде. Отже, їм все одно доведеться знижувати ціну в доларах, або прив'язати її хоч на якийсь час до гривні.
Читайте також:
Скільки українцям потрібно грошей на життя - соціологічне опитування