Інтервенції НБУ з продажу валюти на цьому тижні склали $200 млн для згладжування тимчасових коливань курсу, викликаних, перш за все, психологічними факторами, повідомляє
«Інтерфакс-Україна».
«Пропозиція валюти зменшилася, а попит на неї дещо зріс. Однак такі коливання не обумовлені появою нових фундаментальних факторів і викликані, перш за все, психологічними факторами», - прокоментував ситуацію НБУ.
Нацбанк зазначив, що, незважаючи на сприятливу ситуацію на валютному ринку в цілому в окремі періоди протягом цього року курс гривні також коливався в бік ослаблення. Зокрема, така ситуація спостерігалася в березні, потім в кінці травня - початку червня, після чого починався зворотний тренд.
У центробанку підкреслили, що обсяг міжнародних резервів, який в останні місяці коливається в межах $21-22 млрд, є достатнім для згладжування поточних коливань на валютному ринку.
«При режимі гнучкого курсоутворення коливання курсу є реакцією ринку на постійні зміни ситуації в економіці і в світі. Після періоду посилених коливань ринок завжди знаходить точку рівноваги і відбувається зворотний тренд», - зазначив регулятор.
Нацбанк нагадав, що його роль на валютному ринку - згладжувати значні коливання (як в одну, так і в іншу сторону), які можуть бути шкідливими для економіки.
НБУ вказав, що сприятлива ситуація на валютному ринку у вересні дозволила йому поповнити міжнародні резерви на $930 млн завдяки валютних інтервенцій з купівлі валюти. З початку цього року чиста купівля валюти склала близько $3,7 млрд, що майже в 1,4 рази більше, ніж за 2017-2018 рр. в цілому. У той же час валютні інтервенції Нацбанку не протидіяти ринковим тенденціям, і курс гривні з початку року зміцнився більш ніж на 10%.
Також у НБУ пояснили, що можливості для збільшення покупки в цьому році обумовлені появою нових фундаментальних факторів: насамперед, стійким припливом коштів нерезидентів в гривневий держборг і рекордним зростанням врожайності зернових в Україні.
«Макрофінансова ситуація в Україні є досить стійкою. Цього року спостерігається стабільне зростання експорту і приплив інвестицій нерезидентів в державні цінні папери на противагу поміркованим обсягами імпорту та репатріації дивідендів», - зазначається у відповіді на запит агентства.
НБУ вказав: темпи зростання експорту навіть перевищують темпи зростання імпорту, якщо не враховувати в статистичної звітності пільгове розмитнення "евроблях", успішно пройдені періоди пікових зовнішніх виплат за держборгом в травні і вересні, а зважена фіскальна і жорстка монетарна політики поступово наближають інфляцію до цільового рівня в 5%, який, за прогнозами Нацбанку, буде досягнутий вже в наступному році.
Як повідомлялося, за перші три дні поточного тижня офіційний курс гривні знизився на 3,2% - до 24,8598 грн/$ 1, повернувшись до рівня середини вересня. У той же час з початку року зміцнення національної валюти України становить 10,2%, а нинішній її курс відповідає рівня серпня 2016 року.