Велика перемога для України, яка ілюструє і силу британського права, і сюрреалізм української судової системи. Україна перемогла в апеляції у Високому суді Лондона Коломойського. Адвокати олігарха намагалися довести, що у лондонського суду немає права розглядати справу ПриватБанку, а значить, потрібно розморозити активи і відпустити його додому. Ключова проблема Ігоря Коломойського - всі його активи заморожені. Тому що позиція України в цьому суді - платники податків змушені були заплатити $5,5 млрд для порятунку банку, і тепер олігарх повинен розплатитися з ними. І найпростіший шлях - конфіскація активів олігархів і їхій подальший продаж, пише
Новое Время.
При цьому в суді адвокати олігарха не заперечували факт виведення грошей з банку. Вони наполягали, що це не справа лондонського суду. Простий український міжсобойчик, до чого тут британське правосуддя. Але, на щастя, гроші з банку виводилися через британські офшори, а значить, британська система правосуддя тут причому. І значить, є шанс на справедливий вердикт. Ще на першому етапі суддя, який засумнівався в юрисдикції, не сумнівався в порушенні закону і наявності фінансових махінацій. Тепер троє апеляційних суддів вирішили, що і в юрисдикції не варто сумніватися. Повністю підтримавши позицію України (яку відстоює державний ПриватБанк). За всіма пунктами.
Дуже важливо, щоб українська влада захистила інтереси платників податків
Лондонський суд виступив на боці України абсолютно за всіма пунктами. Суд постановив, що Лондонський суд має юрисдикцію. Активи Коломойського залишаються замороженими. А судовий процес проти колишніх власників Приватбанку не повинен затримуватися. Аж до передбачуваного тепер результату. Бо після такого рішення апеляції чекати іншого вердикту просто неймовірно безглуздо. Це та сама беззастережна перемога.
Що тепер? Тепер немає перешкод для того, щоб розглядати справу по суті. Це, звичайно, довгий процес. Високий суд Лондона, на відміну від Печерського суду, окружного адміністративного суду і особливого гордого баришівського суду, нікуди не поспішає. Але і рішення при цьому приймає правове. А значить, висока ймовірність того, що в результаті ми отримаємо вердикт за британським правом, яким буде запропоновано продати заморожені активи колишніх власників банку. І передати гроші в бюджет України. В тій чи іншій формі. Фактично суд Лондона назвав Коломойського злочинцем. І соромно, що в Україні він позиціонується по-іншому.
Єдиний шлях для Коломойського тепер - отримати контроль над ПриватБанком і відкликати позов. Під будь-яким приводом. Навіть порівнювати Високий суд Лондона зі сліпими футбольними арбітрами з Англії. Кричати про патріотизм і про те, що українці повинні розбиратися самі. Без буржуїв. Все, аби не отримати фінальний вердикт і не віддати всі свої активи.
А тепер ще цікавіше послухати про те, що в України слабка юридична позиція. І про те, що треба шукати компроміс із олігархом і прощати йому $5,5 млрд, які платники податків влили в ПриватБанк, щоб врятувати його від банкрутства, а фінансову систему України від колапсу. Цей суд дає для української влади чіткий орієнтир. Орієнтир правосуддя. І будь-які рішення українських судів, які будуть суперечити суду Лондона, завжди і всюди в цивілізованому суспільстві будуть сприйматися однозначно. Як факт того, що українську владу контролює олігарх, який вже може вважатися українським Пабло Ескобаром. І немає сумнівів, що зараз, після поразки в Лондоні, він активізує свої дії в Україні. Адже втрата всіх своїх активів стала для нього ще ближчою. І тут дуже важливо, щоб українська влада захистила інтереси українських платників податків.
Якщо українська влада буде говорити, що в питанні Привату все вирішує український суд, то вона вже грає на боці Коломойського. Суди в Україні не приймають правові рішення. І Зеленський це знає, і офіс Зеленського це знає. Це знають і в Кабінеті міністрів. Коломойський має вплив на суди. І влада це знає. Влада зобов’язана втрутитися. Зеленський повинен втрутитися. Це його обов’язок як гаранта Конституції. Тому що він повинен не просто впливати на суд, що можна засуджувати. Він повинен перешкодити Коломойському впливати на суд. І коли він не заважає Коломойському, який використовує свій вплив на суд, щоб протистояти українській державі, то він вже допомагає Коломойському. Якщо лідер держави не грає на боці держави, то це гра в піддавки. Тому що ніхто інший не може перешкодити олігархові згвалтувати країну. І це бачать всі. І лицемірно говорити про незалежний суд. І сьогодні Верховний Суд Лондона підкреслив, що будь-які компроміси з Коломойським - зрада. І злочин. І будь-хто, хто допомагає тепер Коломойському - його спільник.