Чому в Україні заговорили про дефолт?

Днями в Україні заговорили про дефолт. Щоправда, переговорні "каруселі" з Міжнародним валютним фондом вже третій рік загрожують нашій державі дефолтом. Звучить це приблизно як "кінець світу". Але по факту його не означає.
Ідею оголосити в країні дефолт в інтерв'ю виданню The Financial Times озвучив олігарх Ігор Коломойський. На його думку, в дефолті немає нічого страшного. Крім того, він вважає, що США та Євросоюз могли б списати зовнішні борги України. 
Слід пам'ятати, що з 2016 року Коломойський намагається скасувати рішення про націоналізацію "Приватбанку". А МВФ попередив, що це поставить під загрозу програму фінансової допомоги. А припинення програми МВФ натомість і так би призвело до дефолту уже цієї зими.
Ще чинний сьогодні прем'єр-міністр Володимир Гройсман застерігає, що насамперед від дефолту постраждають звичайні громадяни України. Натомість олігархи стануть мультимільйонерами.  

Що таке дефолт?

Дефолт простою мовою – невиконання обов'язків. Це стан у кредитних відносинах, коли позичальник не виплачує свої борги або платежі, порушує платіжні зобов'язання перед кредитором, нездатний проводити своєчасні виплати за борговими зобов'язаннями або виконувати інші умови договору позики. Дефолт може статися у держави-позичальника, підприємства і навіть у фізичної особи. Але нині цей термін вживають саме як позначення відмови центрального уряду або муніципальної влади від своїх боргів.
Є різниця між поняттями: дефолт – невиконання фінансових обов'язків, неплатоспроможність – неможливість виплачувати зобов'язання, банкрутство – визнана господарським судом фінансова неспроможність.
Виділяють також технічний дефолт – означає певні проблеми у позичальника, невиконання певних зобов'язань, але з можливістю усунути ці проблеми трохи пізніше, та повний дефолт – означає фактичну незмогу виплачувати фінансові зобов'язання. 

Що означає дефолт для держави?

Нічого хорошого з точки зору економічної та політичної діяльності держави. Дефолт обіцяє:
 •   світову ізоляцію країни;
 •   арешт іноземних активів держави;
 •   неможливість здійснення додаткових запозичень коштів зі світового ринку позикових капіталів;
 •   накладання квот і обмежень на торгівлю та на інвестування в країну.
Причому наслідки технічного дефолту держава долає 2-3 роки, повного – до 10 років.
Але дефолт не означає, що державу буде ліквідовано чи якось реорганізовано. Навіть топ-менеджмент країни не обов'язково (а в наших умовах – зовсім необов'язково) піде у відставку після дефолту. Всі проблеми будуть вирішуватися силами платників податків. Власне, самих податків, які залишаться основним джерелом фінансування для держави.

Дефолт і люди

Громадяни не відчують миттєвого впливу дефолту на своє життя. Найстрашніше – паніка. Коли люди починають масово запасатися продуктами, скуповувати валюту, нерухомість, тим самим провокуючи тиск і на ціни, і на курс гривні до долара. Тож панікувати навіть у випадку оголошення дефолту – не варто. Як казав персонаж одного мультика – "Ми будемо жити!". 
Серед найбільших проблем, які може створити дефолт – неможливість залучення зовнішнього капіталу, в тому числі – приватного. Це небезпечно для бізнесу, не дає можливості розвиватися підприємствам, а отже – може збільшити рівень безробіття.
Також дефолт змусить затягнути пояс на державному бюджеті – цілком можливе скорочення соціальних держпрограм, зменшення пільг. Але пенсії виплачувати не перестануть. Щоправда, для цього зможуть запустити "станок", отже – національна валюта знеціниться. Ну, і про підвищення "мінімалки", звісно, жодної мови.
Якими можуть бути наслідки дефолту, дивіться інфографіку від 24 каналу:
 Наслідки дефолту – інфографіка
Фінасовий аналітик Сергій Фурса пояснив 24 каналу, що керований дефолт і нічого не дасть Україні, і завдасть тяжких наслідків.
Насправді, дефолт – це криза, у якій бідні стають ще біднішими, а багаті – багатшими. І перш за все, дефолт відобразиться на курсі валют, але це не буде рух коштів з 26 до 28, як ми звикли, це буде падіння гривні в 2-3 рази. Це тягне за собою тяжкі наслідки, такі як інфляція та падіння зайнятості, бо будуть закриватися бізнеси і люди втрачатимуть роботу,
– заявив Сергій Фурса.

Дефолт в інших країнах

Україна далеко не перша держава, що опинилася під дамокловим мечем дефолту. У "шкурі" країн, що вже оголосили дефолт, побували: Мексика у 1994 році, Росія у 1997-1998 роках, Уругвай у 2003-му, Греція у 2015-му, а Аргентина оголошувала дефолт цілих 8 разів
Більше того, дефолт – це не віяння сучасності. Наприклад, король Іспанії Філіп ІІ "відзначився" в історії, у XVI столітті, 4-ма дефолтами.
Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман запевнив, що для українців криз вже достатньо: «Дефолт – це глобальна криза. Від будь-яких дефолтів, які несуть за собою серйозні наслідки, в першу чергу, постраждають звичайні громадяни України, натомість олігархи стануть мультимільйонерами».
За його словами, головним завданням зараз є сильна економіка, а стратегія, яку обрав уряд за йогого прем’єрства, є абсолютно виправданою. Гройсман наголосив, що за цей період держборг країни зменшився з 89% ВВП до 59% і його потрібно надалі мінімізувати.
Навіть розмови про дефолт не додають стабільності і є достатньо шкідливими. Хочу підкреслити, що борги, які сьогодні є серйозним навантаженням для українців, брали не ми, але їх тоді взяли від імені української держави. Ми маємо тримати в світі добру репутацію, що ми відповідальна країна, яка цінує і поважає свої зобов'язання,
– зазначив прем'єр-міністр.
Прем'єр-міністр відповів, що за три роки урядування він не допустив в країні жодної кризи. "Наше завдання сьогодні – добросовісно обслуговувати державні борги та займатися тим, щоб економіка України зростала", – додав Гройсман.
https://24tv.ua/ukrayina_tag1119

Підписуйтеся на телеканал Крокус у Facebook, Telegram та Instagram - оперативно та лаконічно про найважливіше. Приєднуйтесь до нашого каналу на YouTube!
Новини партнерів
 • Службові особи Білоцерківської міської лікарні №2 і ще три медзаклади Київщини привласнили 9 млн грн на купівлі ліків
  Детальніше...
 • На світанку у Білій Церкві горів продуктовий магазин
  Детальніше...
 • Напад на жінку: у Білій Церкві розшукують зловмисника
  Детальніше...
Новини партнерів
Купити квартиру Київ
Важливе