Чи зараховується період навчання до страхового стажу? Та скільки потрібно попрацювати щоб вийти за заслужений відпочинок? Анатолій Вовк, юрист громадської приймальні та ВШ «Українська команда» роз'яснив журналістам ТРК Крокус як в Україні розраховується трудовий стаж.
Страховий стаж – це період, протягом якого людина підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню і за який щомісяця сплачено страхові внески.
Поняття «страховий стаж» запроваджено Законом України від 09.07.2003 р. №1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який набув чинності з 1 січня 2004 р. Періоди трудової діяльності зараховуються до страхового стажу при обчисленні пенсії за періоди до 1 січня 2004 р. згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення», а після цієї дати – Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Водночас до страхового стажу прирівнюється весь трудовий стаж, набутий до 1 січня 2004р.
Зокрема, й періоди навчання за денною (очною) формою у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі та клінічній ординатурі.
Після 1 січня 2004 р. до страхового стажу зараховується час навчання лише за умови добровільної сплати єдиного соціального внеску.
Час навчання підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.
Який потрібен стаж, щоб вийти на пенсію
В Україні щорічно, до 2028 р. вимога до страхового стажу для виходу на пенсію зростатиме. Тобто з кожним роком мінімальна величина стажу, який дозволяє вийти на пенсію в законні 60 років, буде збільшуватися.
У 2023 р. щоб стати пенсіонером у 60, потрібно мати від 30 років підтвердженого страхового стажу. Ті громадяни, які матимуть менший стаж роботи, зможуть стати пенсіонерами лише у 63 чи 65 років.
Отже, щоб вийти на пенсію у 60 років у 2024 р., потрібно буде мати вже від 31 року страхового стажу, у 2025-му – від 32, у 2026-му – від 33, у 2027-му – від 34, а в 2028 р. вийти на пенсію в 60 зможуть ті, хто матиме від 35 років страхового стажу.
Читайте також :
Біженці, які повернуться з-за кордону, можуть оформити статус ВПО