Яблучний Спас - традиції, заборони, прикмети

19 серпня в Україні відзначають Яблучного Спаса — друге і найважливіше свято спаса у цьому місяці. Відзначається воно не один день, а з переддня до 26 серпня.

Передує святу піст — два тижні “Спасівки”. Існує легенда, що “Спасівка” є продовженням Великоднього посту. Ніби раніше він тривав 9 тижнів, але це було надто важко для людей, тож Бог вирішив розділити піст і 2 останніх тижні переніс на кінець літа, перед Спасом. Тому віряни дотримуються літнього посту так само суворо, як і весняного.

Свято Преображення Господнього обране для освячення плодів, тому що у цей час в Єрусалимі якраз дозрівав виноград, який з самого початку було прийнято освячувати. Згодом до винограду додались й яблука — які густо родять на українських землях, мед, груші, вінки з жита та пшениці.

Вже після цього свята ночі стають відчутно холоднішими, та і в день повітря не таке сухе й спекотне — осінь починає брати гору над літом.

У християнстві 19 серпня ще називають Спасом на горі. Згідно з Біблією, цього дня – рівно за 40 днів до розп’яття – Ісус з учнями піднявся на гору Фавор. Під час молитви лице Ісуса освітило яскраве світло, а його одяг став білосніжним. Ісус преобразився на очах своїх учнів, відкривши їм своє призначення. Звідси ще одна назва свята – Преображення Господнє.

В цей день Христос дізнався, що він призначений для порятунку людей, і для цього йому судилося померти в муках, а потім воскреснути. Повернувшись з гори, Ісус наказав зібрати яблука, щоб Господь міг їх освятити.

Багато традицій у цей день пов’язані з обжинковими обрядами: у церкві святять вінки з жита та пшениці, на полях ставлять “Спасову бороду” з останніх незібраних колосків та поєднують стрічкою. Не складно здогадатись, що ця традиція перейнялась із дохристиянських часів, а “Спасова борода” ні що інше, як борода Велесова, тобто Дідух, якого потім ставили у домі — до появи ялинки.

Інша важлива традиція на Яблучного Спаса — поминати душі померлих. Згідно з віруваннями — це третій час у році, коли мерці приходять до живих. Перший — у Страсний  Четвер, а другий — на Зелені Свята. У народі вірили, що предки приходять охороняти господарство і урожай, тож залишали для них на Спаса гостинці — запалювали свічки із свіжого воску, пекли хліб з нового борошна і поливали свіжим цьогорічним медом.

Трапеза у цей день складається з пирогів і штруделів, з яблучною і грушевою начинкою, печених яблук з меду, узвару або киселю з груш. Також обов’язковими є “шулики”, котрі готуються із прісного тіста, з перетертим маком та свіжим медом. Та й узагалі, готувались найрізноманітніші страви та напої з яблук, груш і меду, варилось варення, закривались консервовані фрукти і компоти.

Читайте також: Ціни на продукти в Україні: офіційні дані за останній місяць

Підписуйтеся на телеканал Крокус у Facebook, Telegram та Instagram - оперативно та лаконічно про найважливіше. Приєднуйтесь до нашого каналу на YouTube!
Новини партнерів
  • У Білій Церкві 11-річного хлопчика вразило струмом
    Детальніше...
  • На Білоцерківщині чоловік зґвалтував 16-річну дівчинку з вадами здоров’я
    Детальніше...
  • На Білоцерківщині рятувальники дістали тіло потопельника, який зник напередодні
    Детальніше...
Новини партнерів
Купити квартиру Київ
Важливе