Ринок нерухомості Білої Церкви стабільно має попит.
Щоб розкрити ключові тенденції на ринку житла у Білій Церкві ми поговорили з Головою Білоцерківського міського відділення Асоціації фахівців з нерухомості (АФНУ) Юлією Богатирьовою.
За словами фіхавців з нерухомості, національний ринок нерухомості, який не вперше зазнає складнощів та випробувань, яскраво демонструє свою стійкість та здатність працювати в надскладних умовах. Зараз спостерігається поступове відновлення в усіх сферах нерухомості. Зростає попит на об’єкти комерційного типу, що суттєво впав після початку повномасштабного вторгнення.
У сучасних умовах ринку нерухомості Білої Церкви актуальність можна спостерігати у сегменті як оренди, так і продажу житла. Зокрема, попит на нерухомість не обмежується лише містом, а також є високим й на житло за межами Білої Церкви. І за цим стоїть чимало причин, ключовими з яких є наявність різноманітних програм фінансування, таких як «єОселя», «єВідновлення», а також збільшення в місті кількості осіб, які приїхали з інших регіонів, окупованих територій, що стимулює як оренду, так і купівлю житла.
Найбільш популярні райони для проживання
«Традиційно найбільш популярними районами є центральна частина міста, Вокзальна, район критого ринку та Леваневського. Але я не можу сказати, що в інших районах не купують житло, попит є по всьому місту і абсолютно вся нерухомість знаходить нових власників», — стверджує Юлія Богатирьова Голова АФНУ Білої Церкви.
Повільно, але впевнено
Що ж стосується купівлі житла ще на етапі будівництва, можна помітити менш активні продажі, в порівнянні з мирним часом. Проте мешканці однаково продовжують вкладати свої кошти в таку нерухомість і це залишається популярним варіантом для інвестування.
Поштовхом до підвищення будівельної активності можуть стати різні державні програми, як-от "єОселя" чи програми відшкодування за пошкоджене майно. Наразі цей процес відбувається, але дуже повільно.
Які ж зміни відбулись у ціновій політиці?
«Точні цифри важко визначити, оскільки це залежить від самого будинку чи квартири. Важливими факторами є вік будинку, стан, ремонт, зроблений у житлі. Проте одне можна сказати з впевненістю, ціни на нерухомість з початку повномасштабного вторгнення зросли в приблизному діапазоні від 10 до 20 відсотків», — зауважує Юлія Богатирьова.
Ціни на первинну комерційну та житлову нерухомість за м² в Білій Церкві наразі коливається у межах 29 550 - 57 075 грн. Середня ціна за м² станом на 21 лютого 2024 року становить - 43 269 грн.
У свою чергу, поради для потенційних орендарів та покупців нерухомості полягають у зверненні до перевірених агентів з нерухомості, які забезпечать якісне оформлення угод та нададуть компетентну консультацію.
Державні ініціативи «єОселя» та «єВідновлення»
За даними Кабміну, уже понад 7 тисяч українських сімей взяли кредити на придбання житла за програмою «Оселя» на загальну суму 11 млрд грн.
Більшість кредитів взяли військовослужбовці за контрактом та силовики – 62%, 11% кредитів взяли педагоги та науковці, 9% – медики. Представники цих професій можуть брати кредит під 3%. Водночас 18% позичальників – українці, які не мають власного житла, або бажають покращити житлові умови – взяли кредит на умовах масової іпотеки – під 7%.
30 січня 2024 року набули чинності зміни до програми «Оселя». Відтепер позичальники зможуть придбати окрім квартир, не старших десяти років, ще й будинки та таунхауси, не старші за три роки. Вимоги до таунхаусів і до приватних будинків аналогічні квартирам.
10 травня 2023 року стартувала програма "єВідновлення", у межах якої компенсацію до 200 тис. грн на ремонт одержують власники пошкодженого житла.
Компенсацію за зруйноване через війну житло можна подати в "Дії". Відтепер у рамках компенсації за зруйноване житло доступна не лише можливість отримати кошти на придбання нового будинку, а й на те, щоби повністю відбудуватися на своїй землі. При цьому вона може знаходитися будь-де на території України, крім тимчасово окупованих територій або зони бойових дій.