У 1922-му з України вивезли скарби, які можна порівняти з золотим запасом, - науковець

У 1922-му з України вивезли скарби, цінність яких дорівнювала золотому запасу Російської імперії 1915 року. Про це розповів доктор мистецтвознавства, дослідник та історик Ростислав Шмагало.
За його словами, до музеїв Москви і Петербурга потрапили 63 колекції лише скіфського золота і скарбів Північного Причорномор’я. Ще 158 колекцій ранньослов’янських скарбів.
«Із них лише скарб із села Мала Перещепина - це 25 кілограмів золота і 50 кілограмів срібла. (...) це тільки у вимірі ваги, але ж ми розуміємо, що йдеться і про історичну, художню, культурну, духовну цінність цих речей», - зазначив Шмагало.
Науковець зазначив, у 1990-ті при Кабінеті Міністрів активно працювала Національна комісія з питань повернення в Україну культурних цінностей, яку очолював академік Олександр Федорук.
«Тоді стали відомими вражаючі цифри. У нашій енциклопедії подаємо уточнену інформацію про цінності з коштовних металів, вивезені до Росії до і після 1917 року», - розповів доктор мистецтвознавства.
Згідно з даними дослідника, у 1922 році з церков Центрально-Східної України більшовики забрали 2850 пудів срібла.
«Це 45 650 кілограмів. Також - три пуди золота і 1397 каратів коштовних каменів. До Москви й Петербурга вивезли 150 приватних колекцій iз 200 тисяч предметів, вартість яких становила на той час мільярд російських рублів. А це обсяг усього золотого запасу Російської імперії станом на 1915-й!, - уточнив історик. - Це свiдчить, що Україна була надзвичайно багатою - як культурно, духовно, так і матеріально. Ці цифри наводили самі ж більшовики, члени комісій із вилучення цінностей. Цінності вони продавали на Захід, інколи за сміховиннi суми. Два унікальні срібні іконостаси з церков України продали до Лос-Анджелеського музею за 3300 і 2700 доларів, у тодішньому еквіваленті».


За матеріалами Україна молода
фото: zmist.pl.ua

Підписуйтеся на телеканал Крокус у Facebook, Telegram та Instagram - оперативно та лаконічно про найважливіше. Приєднуйтесь до нашого каналу на YouTube!
Новини партнерів
  • Хотів надати РФ дані про українських силовиків: СБУ затримали зрадника на виїзді з України
    Детальніше...
  • Вдарив батька ножем у груди: У Білій Церкві затримали 21-річного молодика
    Детальніше...
  • На Білоцерківщині під час пожежі загинув чоловік
    Детальніше...
Новини партнерів
Важливе